12 Punto 2024’te bu yıl Filistin sinemasının güncel ve önemli filmleri “Filistin Sineması Özel Bölümü”nde izleyicilerle buluşturacak.

TRT tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan Türkiye'nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu “12 Punto 2024” başlıyor.

TRT 12 Punto, 30 ülkeden 40’tan fazla sinemacıyı ağırlıyor. TRT 12 Punto, 30 ülkeden 40’tan fazla sinemacıyı ağırlıyor.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto 2024” 7-14 Temmuz tarihleri arasında 29 farklı ülkeden yönetmen, yapımcı ve film endüstrisi profesyonellerinin katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlikle, dünya sinemasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek.

Dünya sinemasının en önemli isimleri “12 Punto 2024”te

“12 Punto 2024”, bu yıl da dünyanın farklı coğrafyalarından sinema profesyonellerini ağırlayacak. Fransa, İtalya, Katar, Romanya, Filistin, Karadağ, Yunanistan, İspanya, Hollanda, İngiltere, Kamboçya, Estonya, Hollanda, Gürcistan, Polonya, Slovenya, Bulgaristan, Kosova, Ukrayna, ABD, Bosna Hersek, Sırbistan, Almanya, Belçika, Makedonya, Suriye, İran, Mısır ve Türkiye’nin de yer aldığı 29 ülkeden 40’tan fazla sinemacı 12 Punto’da buluşacak.

“12 Punto 2024” kapsamında Oscar ödüllü yönetmen ve yapımcıların, dünya sinema endüstrisinin en önemli kuruluşlarının yöneticilerinin yer aldığı masterclasslar, paneller ve sunumlar Beşiktaş’taki Feriye Sineması’nda gerçekleştirilecek. Paneller, masterclasslar, söyleşiler ve gösterimler herkese açık ve ücretsiz olacak.

12 Punto 2024’te “Filistin Sineması Özel Bölümü”

Bu yıl 12 Punto 2024’te Filistin sinemasının güncel ve önemli filmleri “Filistin Sineması Özel Bölümü”nde izleyicilerle buluşacak. Her yıl TRT ortak yapımlarının gösterildiği açık hava film gösterimlerinde bu yıl Filistin filmlerine ve Filistinli sinemacılara yer verilecek. Filistin’deki soykırıma karşı farkındalığı artırmak, empati geliştirmek ve fikir paylaşımına zemin hazırlamak amacıyla gerçekleştirilecek etkinlikte, 12 Punto 2024’ün konuğu olarak İstanbul’a gelecek Filistinli yönetmenler filmlerinin gösterimlerinin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. “Filistin Sineması Özel Bölümü” kapsamında; yönetmen Maha Haj’ın Akdeniz Ateşi (Mediterranean Fever), yönetmen Kamal Aljafari’nin Bir Fedai Filmi (A Fidai Film), yönetmen Annemarie Jacir’in Düğün Davetiyesi (Wacib) ve yönetmen Mai Masri’nin 3000 Gece (3000 Nights) filmleri izleyicilerle açıkhava gösterimlerinde buluşacak. Gösterimler herkese açık ve ücretsiz olacak.

12 Punto’da neler olacak?

Uzun metrajlı film kategorisinde uluslararası jüri tarafından seçilen 12 finalist projenin sahipleri, bu yıl 6’ncı kez 7-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek “12 Punto 2024” kapsamında dünyanın en önemli senaryo danışmanları ile toplantılar yapacak ve senaryolarını geliştirecekler. “12 Punto” haftasının sonunda ise, finalistler projelerini Oscar ödüllü yönetmen ve yapımcıların, uluslararası film endüstrisinin en önemli kuruluşlarının yöneticilerinin yer aldığı 5 kişilik jüriye sunacaklar.

12 finalist arasından seçilen 3 projeye “TRT Ortak Yapım Ödülü”, 3 projeye “TRT Ön Alım Ödülü” ve 6 projeye de “TRT Proje Geliştirme Ödülü” verilecek. 14 Temmuz’da düzenlenecek ödül gecesi TRT 2’den canlı yayınlanacak. “12 Punto” kapsamında “TRT Kısa Film Yapım Ödülü” kazanan projelerin sahipleri de Türk sinemasının önde gelen yönetmen ve senaristleriyle birlikte senaryolarını geliştirecekler.

TRT 2’de her akşam “12 Punto Özel” yayını

7-14 Temmuz tarihleri arasında her akşam saat 19.00’da TRT 2’de “12 Punto Özel” yayını izleyiciyle buluşacak. Programda “12 Punto 2024” finalistleri ile röportajlar, etkinlik ile ilgili gelişmeler, sinema eleştirmenleriyle programlar, Türk sinemasının ödüllü yönetmen ve yapımcılarıyla söyleşiler ve masterclasslar yer alacak.

Yönetmenlik, yapımcılık, senaryo yazarlığı, pazarlama, festivaller, dağıtım, animasyon, film fonları gibi sinema sektörünün her alanına ve bir filmin yapım sürecindeki önemli aşamalara değinen etkinliklere dair detaylar, önümüzdeki günlerde www.trt12punto.com adresinde duyurulacak.

Kaynak: WOLA