Akdeniz Belediyesi’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte tamamen restore ederek yeniden hayat verdiği bina sanatın ve kültürün merkezi haline dönüştü.

1 yıldır sanatseverlerin hizmetine açılan ve birçok serginin gerçekleştiği merkezi binlerce kişi ziyaret etti.

Akdeniz Belediyesi, ilçede bulunan birçok tarihi eve hayat verdi. 1 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte 124 yaşındaki Muhakemat Binasını sanat galerisine döndüren Akdeniz Belediyesi, sanatseverlere yeni bir yer kazandırdı.

Kısa sürede 7 ulusal ve uluslararası sergi açılan sanat galerisi, binlerce kişiyi ağırladı. Akdeniz’de yapılan kültür ve sanat çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar, son 4,5 yılda Mersin’de sosyal belediyeciliğinin nasıl yapılacağını herkese gösterdiklerine söyledi.

“SANAT ANLAMINDA GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPTIK”

Akdeniz’de; kültür, sanat ve sportif alanlarda birçok hizmet ve yatırım yaptıklarını ifade eden Uçar; “Hakikaten her ferde, toplumun tüm kesimlerine yansıyacak şekilde faaliyetlerimizi yürüttüğümüze inanıyoruz. Sanat anlamında da gerçekten güzel çalışmalar yaptık. İşte tarihi Muhakemat Binasını sanatla, sanatseverlerle buluşturduk. Burada 1 yıl içinde 7 ulusal ve uluslararası düzeyde karma sergi yaptık. Bunun beraberinde nitelikli söyleşiler gerçekleştirdik.

Bina restore edildikten sonra Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’ın girişimleriyle şehrin sanat hayatına kazandırıldı. Gerek yerli, gerekse şehir dışından gelen sanatçılarımızın eserlerini burada sergilemesi bizim için çok özel bir değer. Bunu başarabilmek, sanat adına bir şey yapabilmek bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Bundan sonra da faaliyetlerimiz, bu tür etkinliklerimiz artarak devam edecek” dedi.

“BU BAŞARI BİR EKİP İŞİ”

Çalışmaların hepsinin ekip işi olduğunu vurgulayan Uçar, “Bu inanmışlıkla ilgili bir durum. Belediye Başkanımız Sayın Gültak’ın vizyonu ve bizim yapmamızı istedikleriyle birlikte harekete geçip, şehrin gerçeğini, rehabilitesini ve dinamiklerini görerek, bu kentin, bu ilçenin sanata ve sanatçıya olan sevdasını hissedip imkanlarımızla, hatta bazı yerlerde imkanlarımızı fazlasıyla zorlayarak sanat adına çok güzel mekanlar oluşturduk. Bunların adı bazen müze oldu, bazen sanat galerisi oldu, bazen kültür ve sanat evi oldu. Adı ne olursa olsun bu güzel mekanların, tarihi yerlerin yıkılmaktan kurtarılıp, yeniden vücut bulup sanata ve sanatçıya değer katacak eserlerle süslenmesi bizim için çok büyük olaydı. Bu başarı gerçekten bir ekip işi. Hakikaten bu çalışmalarda vizyonuyla bize yön veren Sayın Başkanımızın, birlikte hareket ettiğimiz sivil toplum örgütleri ve derneklerin katkılarıyla Akdeniz ilçesinde sanatı ve sanatçıyı bir kere daha şahlandırdı diyebiliriz” şeklinde konuştu.

“ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZEYDE HER SERGİYE AÇIK”

Sözlerini; “Sanat galerisinin içine girdiğiniz zaman büyüleniyorsunuz” şeklinde sürdüren Ali Uçar; “Bu mekân, sanat kurulu vasıtasıyla ulusal ve uluslararası düzeyde her sergiye açık bir yer. Sanatçılarımız güzel eserlerini, burada hakikaten şehirle, sanatseverlerle buluşturması bizim en büyük isteğimiz. Yapmak istedikleri her türlü çalışmalarla ilgili Akdeniz Belediyemize başvurabilirler. Sanat kurulumuz buradaki sergi takvimine ve yayınlanacak serginin niteliğine bakarak bir karar veriyor. Biz bu mekânın muhteşem bir yer olduğunu söylüyoruz. Sanatçılarımızı ve sanatçılarımızın eserlerini görmelerin için tüm sanatseverleri de buraya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİNLERCE KİŞİYİ BURADA AĞIRLADIK”

Akdeniz Sanat Galerisi Sorumlusu Hediye Göker ise, seramik sanatçısı olduğunu ve yıllardır böyle bir mekânda görev yapmak istediğini ifade etti.

Akdeniz Belediyesi sayesinde hayaline ulaştığının altını çizen Göker; “Gerçekten çok mutluyum. Böylesi bir mekânın sanatçıyla, sanatseverlerle buluşması Mersin için de ihtiyaçtı. Yaklaşık 1 yıldır hizmet veriyoruz. Bu süreçte binlerce kişiyi ağırladık. Tek dileğim buranın çok uzun yıllar boyunca sanata ve sanatçıya hizmet etmesi yönünde. Burada şu ana kadar 7 sergi, 2 söyleşimiz oldu. Aslında az gibi görünüyor ama biz burayı açtıktan kısa süre sonra maalesef hepimizi sarsan depremlerle karşılaştık. Bu acı olay ister istemez bizi sanatsal faaliyetlerden biraz uzak tuttu. Geçen yılın Eylül ayından bugüne kadar her ay düzenli bir sergi açıldı. Bu yılda da Eylül ayına kadar takvimimiz dolu” diye konuştu.

Kaynak: WOLA