Edirne İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, Edirne ve ilçelerinde 2024 yılında düzenlenecek festival ve kültür etkinliklerinin tarihlerini açıkladı.

Edirne’de 2024 yılında Kakava Şenlikleri ve Hıdrellez Mayıs'ta, Kırkpınar Güreşleri 1 Temmuz'da, Trakya Müzik Festivali 1 Ağustos'ta, İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı 28 Ağustos'ta, Uzunköprü Festivali 5 Eylül'de, Keşan Saros Körfezi Dağ Bisikleti Festivali 6 Eylül'de, Bando ve Ciğer Festivali 4 Ekim'de, Keşan Motofest 13 Eylül'de, Müzik Festivali 4 Ekim'de gerçekleşecek.

Edirne İl Genel Meclisi’nin bugün düzenlenen toplantısında Turizm Komisyonu’nun 2024 yılında Edirne’de planlanan festivaller ve kültür etkinlikleri hakkındaki raporu görüşüldü.

Komisyon Başkanı Çiğdem Gegeoğlu tarafından sunulan raporda, festival ve kültür etkinliklerinin, şehrin tanıtımına büyük katkı sağladığı belirtilirken; Edirne’de 2024 yılında kurum ve kuruluşlar tarafından planlanan festival ve kültür etkinliklerine dikkat çekildi.

KAKAVA VE HIDRELLEZ MAYIS AYINDA

Gegeoğlu, 5-6 Mayıs 2024 tarihlerinde Edirne’de Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri’nin düzenleneceğini belirterek; “Çingene inanışlarına göre Kakava, Mısır ve Ön Asya kökenli bir inanç olarak kabul edilir. İlkbaharı karşılamak için yapılan eğlencelerden biri olan Kakava Şenlikleri ve Hıdrellez kutlamaları her yıl Mayıs ayının 5 ve 6’ncı günlerinde düzenlenmektedir” ifadelerini kullandı.

KIRKPINAR 1 TEMMUZ’DA

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin ise 1 Temmuz 2024’te düzenleneceğini söyleyen Gegeoğlu; “Kırkpınar Güreşleri, Türkiye’nin en köklü ve geleneksel yağlı güreş etkinliklerinden biridir. Türk güreş kültürünün en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Kırkpınar güreşleri, her yıl Temmuz ayında Edirne’de düzenlenir. Bu etkinlik, dünyanın en eski spor etkinliklerinden bir olarak bilinir ve Osmanlı İmparatorluğu’nun dönemine kadar uzanır” dedi.

“ÖZELLİKLE GENÇLERİN İLGİSİNİ ÇEKMEKTEDİR”

Gegeoğlu, Trakya Müzik Festivali’nin de 1 Ağustos 2024 tarihinde düzenleneceğini belirterek; “Özel sektör tarafından Danişment Festival Alanında yapılan festival, özellikle gençlerin büyük ilgisini çekmektedir” sözlerine yer verdi. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı’nın ise 28 Ağustos 2024 tarihinde düzenleneceğini açıklayan Gegeoğlu; “Her yıl İpsala Belediyesi tarafından düzenlenen İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı sizleri bekliyor” dedi. Gegeoğlu, Havsa Belediyesi tarafından düzenlenen Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivali’nin de 29 Ağustos 2024 tarihinde gerçekleştirileceğini ifade etti.

TARİHİ UZUNKÖPRÜ’NÜN FESTİVAL TARİHİ

Uluslararası Tarihi Uzunköprü Festivali’nin ise Uzunköprü Belediyesi tarafından 5 Eylül 2024 tarihinde düzenleneceğini belirten Gegeoğlu, Keşan Saros Körfezi Dağ Bisikleti Festivali’nin de 6 Eylül 2024 tarihinde gerçekleştirileceğini söyledi. Festival ile ilgili konuşan Gegeoğlu; “Keşan ve yöresinin sahip olduğu doğal güzellikleri yerinde görmek, bisikletin getirdiği coşku ile Korudağların yeşilini ve Saros Körfezi’nin mavisini birlikte kucaklayıp bu eşsiz parkurlarda pedal çevirmek, yöremizin kültürel ve doğal çeşitliliğinin yüreklerimizde yaşamasını sağlamak, bölgemizi tanıtırken onu korumanın gerekliliğini aktarabilmek, doğa ve çevre dostu bisiklet sporu ile turizmi bir araya getirip bölgemizdeki turizm çeşitliliğine katkıda bulunmak amacıyla Keşan Doğa, Çevre ve Kültür Derneği tarafından düzenlenmektedir” dedi.

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ’NİN TARİHİ AÇIKLADI

Gegeoğlu, Keşan Motofest’in de Keşan Belediyesi tarafından 13 Eylül 2024 tarihinde düzenleneceğini söylerken; Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin ise 4 Ekim 2024 tarihinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Gegeoğlu, festivalle ilgili verdiği bilgide; “Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, Edirne tava ciğerinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını yapmak, şehre yerli ve yabancı turistleri çekmek için düzenleniyor. Festivalde tava ciğer tanıtımının yanında yerel ve yabancı bandoların gösterileri, çeşitli yarışmalar, etkinlikler ve konserler düzenlenmektedir” sözlerine yer verdi.

EDİRNE MÜZİK FESTİVALİ 4 EKİM’DE

Edirne Müzik Festivali’nin ise 4 Ekim 2024 tarihinde gerçekleştirileceğini belirten Gegeoğlu; “Özel sektör tarafından düzenlenen festivalde, birbirinden güzel konserler ile Edirne’nin en güzel günlerinin tadını çıkarmaya, doyasıya eğlenceye ve unutulmaz anlara hazır mısınız?” dedi. 

Kaynak: İGFA