Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinin senteziyle ortaya çıkmış bir su medeniyetinin unsurları olan tarihi su yapılarının fotoğraflarından oluşan sergi, İSKİ ve İFSAK işbirliğiyle 2019’da başlatılan projenin hedeflerinden biri olarak gerçekleştiriliyor.

Yüzyıllar boyunca farklı mimari anlayışların bir araya geldiği İstanbul’da ortaya çıkan suyun hafızası, fotoğraflar aracılığıyla yeniden canlanacak sergi İstanbul’da bulunan 786 tarihi su yapısını sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Proje sürecinde, tarihi su yollarının unsurları olan kemerler, bentler, teraziler, maksemler ve çeşmeler İFSAK amatör sanatçıları tarafından fotoğraflandı. 63 sanatçının dört yıl ve dört mevsim boyunca çektiği 10.000’e yakın fotoğraf arasından seçilen 3450 fotoğraf proje kapsamına dâhil edildi.

TSK arşivinden "Mutlu Barış Harekatı" sergisi Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Millî Mücadele Müzesi’nde TSK arşivinden "Mutlu Barış Harekatı" sergisi Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Millî Mücadele Müzesi’nde

İstanbul’da bulunan 786 tarihi su yapısına ait fotoğrafların yer aldığı proje, İSKİ’nin bakım ve restorasyonlarını özenle gerçekleştirdiği yapıların tanınırlığını artırmanın yanında suyla sanat arasındaki bağları güçlendirmeyi de amaçlıyor.

Ayrıca ileride “Suyun Hafızası” başlığıyla düzenlenecek, İstanbul’da suyun tarihine ışık tutacak farklı etkinliklerin de öncüsü niteliğinde bu çalışma, serginin yanı sıra bir fotoğraf kitabının basımını da içeriyor.

Sergi, 12 Ocak 2024 tarihine kadar Mecidiyeköy Sanat’ta ziyaretçilerini ağırlayacak.

Kaynak: WOLA