Şair, yazar A. Ali Ural, “İnsan hiç farkına varmaz. Değişim ağır ağır olur. Zihinsel bir dönüşüm yaşanmıştır. Bizim bir an önce yuvaya dönmemiz lazım. Zihinsel olarak evlerimize dönüp kendimizi tanımamız gerekiyor.” dedi.

Pendik Belediyesi’nin bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği Edebiyat Günleri’nde konuşan A. Ali Ural, “İnsan hiç farkına varmaz. Değişim ağır ağır olur. Ve öyle bir an gelir ki aynaya baktığınız zaman başka bir insanla karşılaşabilirsiniz. Kültür, Latince kökenli bir kelimedir. Kültür ekmek demektir. Büyütmek demektir. Korumak demektir. Onur demektir. Hepsi o kültür kelimesinin içine giriyor.

Ektik, büyüttük, ama ekmek ve büyütmek yetmez korumak gerekiyor. Çünkü korumadığımız zaman bizim mahsulümüzü böcekler yiyor, bir yiyemiyoruz.

Güney Afrikalı bir romancının “romancının romanı” diye bir romanı var. Orada diyor ki İngiliz romanı her şeyden önce İngilizler tarafından İngilizler için yazılmıştır. Onu İngiliz romanı yapan budur. Rus romanı da Ruslar tarafından Ruslar için yazılır. Ama Afrika romanı Afrikalılar tarafından Afrikalılar için yazılmıyor. Ne olmuştur? Demek ki o büyük hırsızlık Afrika içinde geçerlidir.

Zihinsel bir dönüşüm yaşanmıştır. Yavaş yavaş yaşandığı için bütün dünyada adım adım mesafe kat edildiği için kültür emperyalizmi bütün zihinleri teker teker ele geçirmiştir.

Bizim bir an önce yuvaya dönmemiz lazım. Eve dönmeden hiçbir şey olmaz. Bir an önce zihinsel olarak evlerimize dönüp kendimizi tanımamız gerekiyor.” dedi.

Kaynak: WOLA