Hattat Ali Hüsrevoğlu, hattat Şaban Keskin ve İranlı ressam Alan Kouchakpour’un 54 eserinin yer aldığı ve küratörlüğünü Mehmet Tarakçı’nın üstlendiği sergi Esenler Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı.

Esenler Belediyesi, kadife üzerine resmedilen Osmanlı padişahları, Anadolu komutanları, çeşitli bitki ve hayvan manzaralarının yer aldığı yağlı boya tabloları ile Esma-ül Hüsna, ayet ve hadislerin bulunduğu hat tablolarından oluşan ruhun hoşuna giden ahenk anlamına gelen ‘Âheng-i Rûhanî Resim ve Hat Sergisi’ni sanatseverlerle buluşturdu.

Sergi, 21 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.

İSTANBUL HAT SANATININ BAŞKENTİDİR

Serginin küratörü Mehmet Tarakçı, “Türkiye’nin en büyük hattatlarından, hat sanatı deyince aklıma gelen ilk şahsiyet Ali Hüsrevoğlu hocamı karma sergimizde sizlerle buluşturmaktan onur duyuyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum. Keyifle izleyeceğiniz bir sergi hazırladık. Rabbim devamını ihsan etsin” şeklinde konuştu. 

Hattat Ali Hüsrevoğlu ise “Hat sanatı Cenab-ı Hakk’ın ezelden bugüne Müslüman Türklere özel bir ikramıdır. İstanbul bu sanatın başkentidir. Kur’an-ı Kerim Hicaz’da indi, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı. Bu eksik söyleniyor; İstanbul’da hem okundu hem yazıldı. Bugün de dünyanın en büyük ve en meşhur hattatları İstanbul’dan çıkmaya devam ediyor. Allah koyu bir kış mevsiminden sonra yeryüzünü nasıl tekrar ihya ediyorsa hat sanatını da o şekilde ihya etmiş vaziyette. Şu an pek çok güzellikle karşı karşıya bulunuyorsunuz. Bu güzelliklere zemin hazırlayan başkanımıza teşekkür ediyorum. Rahatsızlığına rağmen hiçbir fedakârlıktan çekinmeden bu sergiyi buraya taşıyan ve sizlerin hizmetine sunan Mehmet Tarakçı’yı takdir ve tebrik ediyorum” dedi.

İNSANIN ASIL İŞİ ŞAHİTLİK ETMEKTİR

Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) Genel Sanat Yönetmeni Abdülbaki Kömür, “İnsanın asıl işi şahitliktir. Şahitlik için dünyadayız. Neye şahitlik edeceğiz? Elbette ki Yaradan’ın varlığına, birliğine, egemenliğine, gücüne, kudretine şahitlik edeceğiz. Şahitlik bazen kelamla olur, bazen selamla olur, bazen Rabbimizin kişiye verdiği kabiliyetleri sergilemesiyle olur. Çünkü hiçbir ressam Allah’ın yaratmış olduğu manzaranın aynısını yapamaz. Çünkü O’nun yarattığında can vardır, kan vardır. Sanatçı onu taklitle ‘Rabbim sen ne güzel yaratmışsın. Bana verdiğin bu kabiliyetle sana şahitlik ediyorum’der” ifadelerini kullandı.

Kaynak: WOLA