Samsun E-Dergi’ye konuşan yazar Alev Alatlı, “Masadan kalkmadan çalakalem 15 sayfa yazabildiğiniz gün sizde yazar kumaşı var demektir.” dedi.

Yazar, eğitimci ve Kapadokya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Alev Alatlı “Emek istemeyen bir meslek yok! Bazıları belki biraz daha fazla ama mutlaka emek istiyor. Benim özelimde ille de anlatmak istediğim bir şeyler vardı. Paylaşmak istediğim bir dünya görüşüm vardı, anlatamazsam ölecektim sanki! Yaşamak için yazmak zorundaydım. Yazar olmak önce dava gerektiriyor. Okulda, evde, sanatta, edebiyatta bir davanız varsa hiç durmayın yazın. İkincisi disiplin. Masadan kalkmadan çalakalem 15 sayfa yazabildiğiniz gün sizde yazar kumaşı var demektir.

“Dava” dediğim o tutku var ya, o tutkuyu dünyada gelmiş geçmiş milyonlarca insanla paylaşmışsınızdır.  Kimi anlatmıştır, kimi türküsünü söylemiştir, kimi yazmıştır. Bakın Bakalım yüzyıllar içinde onlar hangi kelimeleri kullanmışlar.  Dağarcık böyle gelişir. Dil böyle gelişir. Kültür böyle gelişir.

RUSLAR, İNCİR ÇEKİRDEĞİNİ DOLDURMAYAN HADİSELERLE UĞRAŞMAZLAR

Rusları hep sevdim. Her zaman sahici meselelerini dillendirirler onlar. Örnek alamazsınız çünkü hem sorunları farklıdır hem de yorumlama biçimleri ama çok öğretici olurlar.  İncir çekirdeğini doldurmayan hadiselerle uğraşmazlar." dedi.

TIKLA - DERGİYİ OKU

Editör: Feridun Özbek