Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’in kendi yazdığı kitabından alıntılar yaparak TADEKA’da gerçekleştirdiği söyleşide Tarsus’un tarihi derinliklerini anlattı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Tarsus’a Değer Katanlar Kurulu (TADEKA) hizmet binasında, sunumda Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Roma İmparatorluğu döneminde Kilikya’nın 2 başkentinden biri olan Tarsus’un, antik dünyanın en büyük tapınaklarından biri durumundaki Donuktaş’ı da bünyesinde barındırdığını ifade etti.

Ali İhsan Ökten söyleşi de, Tarsus’un binlerce yıllık geçmişinden yakın tarihe kadar uzanan önemli olayları ve kentte yaşamış değerli isimleri vurguladı. O dönemin önemli gelişmelerinden de bahseden Ökten, söyleşi sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı ve kitaplarını imzaladı.

DOÇ. DR. ÖKTEN: “YAZDIĞIM KİTABI TARSUSLULARA ANLATMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

Kendisi de Tarsuslu olan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, hemşehrileri ile buluşmaktan ve söyleşide sunum yapmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Bir Tarsuslu olarak buraya davet edilmek benim için çok mutluluk verici ve çok heyecan vericiydi. Tarsus benim doğup, büyüdüğüm ve okuduğum bir kent. O yüzden burada, tabi ki anılarım çok çok önemli. Buraya gelmek benim için her zaman heyecan verici oluyor” dedi.

Doğup büyüdüğü bu kente, birçok arkadaşına, ailesine ve tüm Tarsuslulara bir vefa borcu olduğunu sözlerine ekleyen Ökten, “O yüzden, Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bir kentin tarihini yazmak çok önemli. Bu benim için bir vefa borcuydu. O nedenle yazdığım kitabı aynı zamanda burada Tarsuslulara anlatmak da çok güzel bir duygu” diye konuştu.

Kaynak: WOLA