Fes üretimi için 1833 yılında Haliç’in kıyısında 8000 m2 üzerine inşa edilen Feshane yaklaşık 5 yıl süren tarihinin en kapsamlı restorasyonun ardından 22 Haziran’da yeniden açılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışmaların ardından açılacak olan Osmanlı endüstri mirası Feshane’nin 2018 yılında Tasavvuf Müzesi’ne dönüştürüleceği açıklanmıştı.

Ancak restorasyon sürecine dair geçtiğimiz yıl açıklama yapan İBB yetkilileri Müze Gazhane benzeri bir alan olacağını belirttiler. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Feshane’nin “Art-İst Feshane Sanat Merkezi” olarak hizmet vereceğini açıkladı.

Ekrem İmamoğlu, “Art-İst Feshane Sanat Merkezi çok yakında açılıyor. Eyüpsultan’daki tarihi feshane fabrikasını özenle restore ettik. İçinde müze, sergi alanı, kütüphane, etkinlik alanları, kafe, restoran ve açık hava konser alanı yer alacak.” dedi.

FESHANE’Yİ 22 HAZİRAN’DA AÇIYORUZ

Haliç Su Sporları Merkezi açılışında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Haliç’te, tam karşımızda duran Feshane'nin, dünya sanatına büyük bir ev sahipliği yapacağı şekliyle, 22 Haziran'da açılışını yapacağımızı da buradan müjdelemek istiyorum” dedi.

İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Haliç’in yanı başında, 19. yüzyılın çok önemli bir sanayi tesisinin de yeniden inşa edilerek, bir sanat ve kültür merkezine dönüştüğünde, sadece şu gördüğünüz kesit, İstanbul'un dünyadaki en önemli sanat aktivitelerini yaptığı bir sahaya ve kesite dönüşecek. Bu bağlamdaki adımlarımız, gerçekten İstanbul'umuza, ülkemize çok iyi gelecek ve renk katacak.” dedi.

Editör: Feridun Özbek