200 yıllık tarihi yapı Feshane’yi, İBB Miras yenilenmiş haliyle İstanbul’un kültür-sanat hayatına kazandırdı. ‘Artİstanbul Feshane’; yeniden İstanbul’un, dünya mirasının ve sanat dünyasının hizmetine girdi.

2018 yılında başlayan restorasyon sürecinde Tasavvuf Müzesine dönüştürüleceği açıklanan İstanbul’un turistik merkezlerinden Feshane, 5 yıllık restorasyonun sonunda ‘Artİstanbul Feshane’ adıyla açıldı.

Feshane’de, 8000 metrekarelik alanda bienal alanı, geçici sergi alanları, mağaza konferans salonu, kütüphane ve kafe bulunuyor.

İlk etabı tamamlanan Artİstanbul Feshane, Osmanlı döneminde gedik geleneğini yansıtan bir endüstriyel miras olarak karşımıza çıkıyor.  Yani geleneksel üretimin de seri üretimin de olduğu fabrika sistemine geçişin önemli bir halkası olduğu görülüyor. Bu yüzden Osmanlı Devleti’nde dokuma ve giyim sanayiinin ortaya koyduğu en önemli gelişme, Feshane-i Amire’nin kurulması sayılıyor.

KAYBOLMUŞ BİR YERİN, HAYATA DÖNDÜĞÜNDE İNSANLARI NASIL ISITTIĞINI GÖRÜYORUM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Tarihi Fener Evleri, tarihi Kara Surları, Yerebatan Sarnıcı, Botter Apartmanı, Metro Han, Saint Pierre Hanı, Gülhane Sarnıcı, Kütüphane Troleybüs, Cendere Sanat Müzesi, Müze Gazhane, Haydarhane Camii, Seyyid Velayet Türbesi, Anadolu Hisarı, çok yakında Rumeli Hisarı, Taş Mektep ve diğerleri… Gerçekten her anında bir kaybolmuş bir yerin, hayata döndüğünde insanları nasıl ısıttığını da görüyorum. Bunlar; restore ederek, ihmal edilmiş metruk hallerine son vererek İstanbullularla buluştuğunda inanılmaz bir ruh kazanıyor. Yani şurada bir iyileştirici ruhun varlığını herkes hissedebiliyor diye düşünüyorum. Bu güzel listeye bugün Feshane’yi eklemenin de gururunu yaşıyorum.” dedi.

HALİÇ'İ BOYDAN BOYA TARİHLE, SANATLA, KÜLTÜRLE BULUŞMA NOKTASI HALİNE GETİRİYORUZ

İmamoğlu, “Haliç'te, çok farklı sanat alanlarını hem Balat tarafında hem Kasımpaşa tarafında İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle yeni sanat alanlarını, yeni etkinlik ve kültürel alanları İstanbul'a hediye ettik. Hemen karşımızda daha geçen hafta açmış olduğumuz Su Sporları Merkezi’miz, İstanbul'un bu nadide coğrafyasına, yani ‘Altın Boynuz’ diye tariflediğimiz bu coğrafyaya, spor imkanı sağlamanın çok özel bir noktası haline geldi. Yine bu bölümde, ‘Tersane Haliç’ diye özel bir kurumun yapmış olduğu çalışmaların eklenmesiyle, Haliç'i boydan boya bir tarihle, sanatla, kültürle buluşma noktası haline getiriyoruz” bilgilerini paylaştı.

İLK SERGİ: 300 SANATÇININ ESERLERİNİN YER ALDIĞI ORTADAN BAŞLAMAK

Şehrin belli merkezlerinde yoğunlaşmış kültür-sanat etkinliklerini Haliç kıyılarına taşıyacak olan Artİstanbul Feshane’nin açılışında, 300 sanatçının eserlerinin yer aldığı “Ortadan Başlamak” adlı sergi de sanatseverlerle buluştu.

Editör: Feridun Özbek