Irgandı Sanat Galerisi, sanat ürünleri ile sanatseverleri buluşturuyor Irgandı Sanat Galerisi, sanat ürünleri ile sanatseverleri buluşturuyor

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 ve 1930 yıllarında Trabzon’u teşriflerinde ağırlandığı, 1937 yılı ziyaretinde ise konakladığı ve içerisinde vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyon sonrası ziyarete açıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1937'de bütün mal varlığını çok sevdiği Türk Milletine bağışladığı vasiyetini ‘Atatürk Köşkü’nde kaleme aldı ve Ankara’ya telgrafla gönderdi.

Atatürk Köşkü’nü geçen yıl ekim ayında ziyarete kapattıklarını hatırlatan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Atatürk Köşkü’nün bir yıl içerisinde 29 Ekim'de Cumhuriyetimizin 100. yılında hizmete açılacağını kamuoyuyla paylaşmıştık. Ve yine nasip olursa Cumhuriyet resepsiyonunu da ilk kez burada yapacağımızı ifade etmiştik. Elhamdülillah bugün geldiğimiz noktada verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

ÇOK TİTİZ ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ

Bu restorasyonun diğer restorasyonlardan daha farklı olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Çok kapsamlı gerçekten çok titiz bir çalışma ortaya konuldu. Yaklaşık 1 yıldır burada çalışılıyor. Yani bodrumundan çatısına, her türlü ayrıntısına kadar, adeta iğne ile kuyu kazar gibi burada çok ince bir çalışma yapıldı. Bütünüyle burası detaylı bir şekilde ele alındı. Ve restorasyonu ve konservasyonu sağlanmış oldu.

Ama sadece yapısal olarak, mimari olarak değil, biz aynı zamanda buranın tefrişini de bütünüyle ele aldık. İlk başta buradaki bütün eşyaları, Ankara'ya götürdük. Oradaki usta ellerde buradaki bütün mefruşatı yani koltuğundan avizesine kadar, masasından sehpasına kadar tüm mefruşat yenilenmiş oldu. Eksikleri tamamlanmış oldu. Tamamen el işçiliğiyle yeniden ele alındı ve yeniden buraya getirildi. Tefrişi sağlandı. Sadece oda değil çevre düzenlemesi, ön bahçesi arka bahçesi, peyzajı, aydınlatması bütünüyle yenilendi.

Artık uzun yıllar burası onarıma bakıma ihtiyaç duymadan hem siz kıymetli hemşehrilerimize hem de şehrimizi ziyaret edecek olan yerli yabancı ziyaretçilerimize hizmet verecek” şeklinde konuştu.

TRABZON’UN SİMGE ESERİ

Atatürk Köşkü’nün Trabzon'un simge yapılarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Başkan Zorluoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Sadece mimarı anlamda, estetik anlamda çok güzel bir bina olmasından değil burayı özel kılan, burayı Trabzon'un simge yapısı haline getiren Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon'u teşriflerinde burada ağırlanmış olması ve burada konaklamış olmasıdır. 1924, 1930 ve 1937 yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimizi teşriflerinde burada ağırlandığını ve konakladığını biliyoruz.

Ama buna bir adım daha, bir ilave daha yapalım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk son teşriflerinde 1937'de bütün mal varlığını çok sevdiği Türk Milletine bağışladığı vasiyetini de bu binada kaleme aldığını ve buradan Ankara’ya telgrafla gönderdiğini ifade etmiş olayım.

Biz Trabzon olarak kadim bir şehriz. Trabzonlular olarak Fatih'in fethettiği, Yavuz'un yönettiği, Kanuni'nin doğup büyüdüğü ve Atatürk’ün 3 kez ziyaret ettiği bir şehir olmaktan da çok büyük gurur duyuyoruz. Bu güzel günde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal'in hatıralarıyla bezenmiş bu muhteşem eseri yaptığımız bu güzel çalışmadan sonra tekrar sizlerin hizmetine sunmaktan çok büyük bir bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek istiyorum.”

Kaynak: WOLA