Etkileyici hikayesi ve başarılı oyuncu kadrosuyla TRT 1 ekranlarında seyirciyle buluşmak için gün sayan, ‘Bir Sevdadır’ın Gülender’i Sinem Uslu, Tufan’ı Ekin Mert Daymaz, İshak Ali’si Sinan Tuzcu ve Ayça’sı Merve Şeyma Zengin dizi hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

SİNEM USLU, BİR SEVDADIR, İÇİMDEN KOŞA KOŞA SETE GİTME İSTEĞİ UYANDIRDI.

Dizide Yasin’in annesi Gülender’i canlandıran Sinem Uslu, karakteri için “Evlatlarından birinin ölümünden sonra içinde oluşan kocaman boşlukla ailesine tutunmuş acılı bir kadın… Hırçın dalgaların esir aldığı Karadeniz gibi, yeri geldiğinde dalgalı yeri geldiğinde sakin... Çabuk parlayan, bir o kadar da çabuk sönen güçlü bir kadın. Sönmeyen tek öfkesi oğlunun ölümüne sebep olan Yeşil... Hayatlarında büyük yıkımlar yaşamış insanlar, bazen onarıma kendi fiziksel özelliklerinden başlıyorlar. Gülender’deki estetik kaygısı da aslında bu iyileştirme ve kendini dönüştürme ihtiyacından doğuyor… Günümüzdeki birçok kadın da öyle.” dedi.

Dizinin hikayesi hakkında samimi açıklamalarda bulunan Uslu, “Okuduğum anda en başa dönüp tekrar okumak istedim. Çünkü ilk bölüm bittiğinde, hikayenin hem duygusu hem de matematiği beni çok etkiledi. Coğrafi ve kültürel kimliklerimiz, acılarımız, kayıplarımız, yaralarımızı sarış şeklimiz öyle güzel örülmüş ki... Bir parçası olmak için heyecanlandım.” dedi.

Çocuklarının doğumundan sonra oyunculuğa ara veren Uslu, “Bir Sevdadır, içimden koşa koşa sete gitme isteği uyandırdı. Heyecanlı ve mutluyum. İnandığım, parçası olmaktan gurur duyduğum bu hikayenin seyircisiyle buluşması için gün sayıyorum.” dedi.

Rolü için kendine Karadeniz şarkılarından oluşan bir playlist hazırlayarak gün boyu dinlediğini söyleyen Uslu, “Gülender’i çok düşündüm. Geceleri uyumadan önce bile aklımdaydı. Sevme şeklini, öfkesini, kırgınlıklarını, isyanını, haklı ve haksız yanları da olsa tepkilerinin nedenlerini anlayıp hissetmek, karakterle empati kurmak en önemlisi benim için.” diye ekledi.

Ekip arkadaşlarıyla uyumlu çalıştığını ve her birini ayrı ayrı çok sevdiğini dile getiren Uslu, ”Yapım şirketimiz Bozdağ Film ile daha önce Diriliş Ertuğrul projesinde birlikte çalışmıştık. Tekrar aynı çatı altında olduğumuz için çok mutluyum. Teknik ekibimiz bizim görünmez kahramanlarımız... Hepsi birbirinden kıymetli ve çok huzurlu bir şekilde çalışıyoruz. Zaten bizim işimiz kolektif bir iş olduğundan setteki enerji çok çok önemli.” dedi.

EKİN MERT DAYMAZ, ÇOK SÜRÜKLEYİCİ VE HEYECANLI BİR HİKAYE

Dizide Tufan’ı canlandıran Ekin Mert Daymaz, karakteri için “Tufan, Mardin’de güçlü bir aşiretten. Sert, güçlü bir karakter. Abilerinin intikamını almak için yıllarca ailesi tarafından bu konu dayatılmış. Töre ve intikam duygusuyla yanıp tutuşan bir karakter. Tek düşündüğü abilerinin intikamını almak.” dedi.

Senaryoyu ilk okuduğunda heyecanlandığını dile getiren Daymaz, “Çok sürükleyici ve heyecanlı bir hikaye. İçinde birçok farklı karakter ve hikaye barındırıyor. Ben çok sevdim, üzerine uzun zamandır oynamak istediğim tarz bir karakter geldiği içinde çok keyifliyim.” Dedi.

Herkese hitap edebilecek bir işin içinde olduğu için mutluluk duyduğunu dile getiren Daymaz, “Sette keyifli vakit geçiriyoruz, bu diziye her zaman yansır. Çok güzel bir ekiple çalışıyoruz, sette çalışanlardan oyuncu arkadaşlarıma kadar herkesle iletişim gayet güzel. Umarım bu işe de yansıyacak.” diye ekledi.

MERVE ŞEYMA ZENGİN, ÇOK BÜYÜK BİR MAĞDURİYETE PARMAK BASIYOR

Dizide Ayça’yı canlandıran Merve Şeyma Zengin, karakteri için “Çok zeki ve hayatta nasıl kalacağını iyi bilen bir karakter. Babasını hiç tanımadan büyümüş, annesiyle yaşam mücadelesi vermiş. Dışa dönük, sorunların üstesinden her şartta gelmesini gayet iyi bilen biri… Hak ettiği hayatı yaşama güdüsü her şeyin önünde. Ailesiz büyümenin getirdiği yalnızlık ve zor şartlarda büyümeye çalışmak, hayat için girdiği her savaştan zaferle çıkma güdüsünü ve becerisini katıyor ona. Çok hırslı ve korkusuz... Aşık olunca gözü hiç kimseyi görmeyebilir… Ayça’nın mücadelesini ve içinde hissettiği yalnızlık duygusunu hissetmeye başlayınca onu çok iyi anlıyorum. Böyle gri karakterleri oynamak her oyuncunun istediği bir şeydir sanırım, o yüzden çok heyecanlıyım.” dedi.

Senaryoyu ilk okuduğunda çok etkilendiğini dile getiren Zengin, “Hissettirdiği duygu beni çok etkiledi. Çok büyük bir mağduriyete parmak basıyor aslında. Arka tarafta da çok güzel ve işleyen bir plan dönüyor. Matematiği çok kuvvetli, umarım seyircide de aynı karşılığı bulur...” dedi.

Kendinden uzak bir karakteri canlandırdığı için heyecanlı olduğunu vurgulayan Zengin, “Bilmediğim bir dünyaya ait bir karakter Ayça. Hırsı, tutkuları uğruna gemileri yakmaya hazır. Ayça’yla empati kurduğum zaman neyi neden yaptığının, korkusuzluğunun motivasyonunu bulabiliyorum.” şeklinde konuştu.

Enerjisi güzel bir sette çalıştıklarını söyleyen Zengin, “Tüm ekip arkadaşlarımın ve setin enerjisi çok iyi. Bunun işe yansıyacağına inancım tam. Çalışma fırsatı bulduğum ve anlaşabildiğim insanlarla bir arada olduğum için çok şanslı hissediyorum.” diye ekledi.

Sete çıkmadan önce prova dönemlerini verimli geçirdiğinden bahseden Zengin, “Sete çıkmadan önce prova dönemimiz olmuştu, bu da setten önce birbirimizi tanımamızı sağladı. Uzun zamandır tanışıyormuş gibi hissettiğim ve konforlu olduğum bir alandayım. Ekip de aşırı tatlı olduğu için sete gitmek çok keyifli.” dedi.

SİNAN TUZCU, HİKAYE ÇOK ETKİLEYİCİ VE KATMANLIYDI

Dizide Yasin’in babası İshak Ali’ye hayat veren Sinan Tuzcu, karakteri için “Karmaşık ve çok boyutlu bir karakter. Ona hayat vermek, hem zorlayıcı hem de tatmin edici. İshak'ın dünyasını ve motivasyonlarını anlamak, onun duygusal yolculuğunu izleyiciye aktarmak için büyük bir sorumluluk hissediyorum.” dedi.

Senaryoyu ilk okuduğunda heyecanlandığını dile getiren Tuzcu, “Karadeniz hikayelerini severim. Hikaye çok etkileyici ve katmanlıydı, karakterlerin derinlikleri ve hikayenin akışı beni çok etkiledi. Oldukça detaylı yazılmıştı, karakter analizi beni heyecanlandırdı.” dedi.

Rolü için derinlemesine çalıştığını söyleyen Tuzcu, “İshak Ali karakteri Karadenizli olduğu için bölgenin kültürünü, lehçesini ve yaşam tarzını anlamak benim için çok önemliydi. Şans eseri, daha önce Karadeniz bölgesinde üç yıl yaşamış olmam, bu rol için büyük bir avantaj sağladı. Bölgenin doğasını, insanlarını ve geleneklerini bizzat deneyimlemiş olmak, karakterin otantikliğine katkıda bulunmamı sağladı. Ayrıca, bölgenin lehçesini ve aksanını doğru bir şekilde yansıtmak için de bana kolaylık sağladı. Karadeniz müziği, dansı ve sosyal yaşamında ki bir karakteri oynamak mutlak gözlem gerektirir, bunun için elimden geleni yaptım. Süreç İshak Ali'yi canlandırırken daha gerçekçi ve inandırıcı bir performans sergilememe yardımcı oldu.” şeklinde konuştu.

Bir Sevdadır projesinde yer aldığı için mutluluk duyduğunu ifade eden Tuzcu, “Projede yer almak, kariyerim için önemli bir adım ve benim için büyük bir fırsat, seyircimize soluksuz keyif alacağı bir dizi izletmeye çalışıyoruz.” diye ekledi.

Projede yer alan herkesin çok yetenekli olduğunu söyleyen Tuzcu, “Herkesin projeye olan bağlılığı, çalışma ortamını son derece üretken ve keyifli hale getiriyor. Birlikte harika bir iş çıkardığımıza inanıyorum.” dedi.

“Bir Sevdadır” 31 Ocak Çarşamba günü ilk bölümüyle TRT 1’de ekranlara gelecek.

 

BİR SEVDADIR KÜNYE

Yapımcı: Mehmet Bozdağ

Genel Hikaye: Ayşe Ferda Eryılmaz & Nehir Erdem

Yönetmen: Günay Günaydın

Oyuncular: Feyyaz Şerifoğlu (Yasin),  Sude Zülal Güler (Yeşil), Ekin Mert Daymaz (Tufan), Sinan Tuzcu (İshak Ali), Sinem Uslu (Gülender), Doğukan Polat (Ünal), Merve Şeyma Zengin (Ayça), Ekin Aksoy (Menevşe), Ahmet Yenilmez (Rıza Dayı), Hakan Karsak (Engin), Seray Gözler (Boncuk Nine), Yağmur Başkurt (Rukiye), Bala Atabek (Cemile), Muhammed Cangören (Cenap Ağa), Nilüfer Kılıçarslan (Hasret), Atlas Önel (Ersin), Noyan Uzer (Ufuk), Sidar Tublek (Aliço), Şebnem Dokurel (Lamia), Burak Can Aras (Dilaver), Ali Berk Reşitoğlu (Orhan), Fırat Kaya (Sedat), Tülin Ayhan (Sultan), Hazal Tektaş (Boncuk Çocuk), Selim Gürel (İshak Çocuk)

Kaynak: WOLA