İzmir Büyükşehir Belediyesi hem kitap kafe hem de kütüphane olarak hizmet verecek 7. Kitap Kafeyi Buca’da hizmete açtı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ders çalışmak, kitap okumak ve araştırma yapmak isteyenlere konforlu bir ortam sağlayan Kitap Kafelerin sayısını artırıyor.

100. Yıl Kitap Kafe ve Kütüphane, bahçeli iki katlı binadan oluşuyor. Zemin kat ve bahçe bölümü kafe, 1. katı ise kütüphane olarak hizmet verecek bina aynı zamanda 7 gün 24 saat açık olacak. Kitap Kafe toplam 120 kişi kapasitesine sahip. Aynı zamanda 2. katta yaklaşık 150 metrekarelik kütüphane alanı bulunuyor.

Gençler bahçe bölümünde ve zemin katta İzmir Büyükşehir Belediyesi Yayınları ağırlıklı kitaplarla tanışıp kahvelerini yudumlarken, 1. katta kütüphanenin zengin kitap koleksiyonundan faydalanabilecek.

Ekonomik fiyatları, konforlu ortamı, ücretsiz sınırsız interneti ve aile ortamı ile gençlerin kişisel gelişimlerine, sosyalleşmelerine, kitaba kolay ulaşmalarına imkan sağlayan Kitap Kafeler kent genelinde yaygınlaştırılıyor.

BU MİLLET ATA’SINA SAHİP ÇIKMAYA SONSUZA DEK DEVAM EDECEK

Kentteki 24 saat açık tek kütüphanenin Buca’da açtıkları 100. Yıl Kütüphanesi olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Size bu süreler yetmesin, daha çok okumaya anlamaya vakit yaratın. Hem kendi geleceğiniz hem de memleketin geleceği için daha çok okuyun. Her birinizin idealleri gerçekleşsin. Yıllardır Orta Doğu kaynıyor. Peki, biz 100 yıldır neden Orta Doğu’da olmamıza rağmen barış içerisindeyiz? Tek bir sebep var. Mustafa Kemal Atatürk. Onun yarattığı Cumhuriyet, barış, laiklik. Atatürk Cumhuriyetini gelecek yüz yıllara taşımak, sahiplenmek ve korumak bu ülkeye borcumuz. Atamızın ölümünün üzerinden 85 yıl geçiyor ve Anıtkabir’e bir günde 1 milyon 200 bin kişi gidiyor. Bu millet Ata’sına sahip çıkmaya sonsuza dek devam edecek. Bunun en büyük teminatı size emanet ettiği vatana sahip çıkmanızdır. Bu toprakların sizlere ihtiyacı var. Biz de üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

APİKAM, Konak Metro, Mustafa Necati Kültür Merkezi, Seferihisar, Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi, Alsancak Tam Otomatik Otoparkı Kitap Kafeleri ile birlikte Buca’da 7. şube olarak açıldı.

Kaynak: WOLA