Prof. Dr. Celal Şengör, Jules Verne gibi kendi kütüphanesinin de 50 bin cilt kitaptan oluştuğunu, Jules Verne’den kendi kütüphanesini ayıran özelliği Erol Mütercimler’e Sözcü TV’de açıkladı.

Şengör, “Jules Verne Fransızcadan başka bir dil bilmiyor. Çat pat İngilizcesi var oda New York’a giderken öğrenmiş.  Jules Verne zamanının bilimini biliyor. Bu şu demek Fransız literatüründe Jules Verne’ye o romanları yazdıracak kadar bilim var. Adamın evinde 50 bin ciltlik kütüphanesi var. Biz o evi gittik gördük. Hatta kendi yatak odası kütüphanesinin hemen yanında hanımı başka yerde yatıyor. Çünkü Jules Verne saat 10’da yatarmış sabaha karşı 4’te kalkar çalışırmış. Ondan sonra da görevleri var. Şehir konseyinde görevi vs var bu işleri de yapıyor.

Benim kütüphanem bu yaşımda 50 bin cildi anca bulabildi. Ama benim kütüphanemin bir özelliği var. Kütüphanem büyük ölçüde Jeolojiden oluşuyor. Yani ben bir Jules Verne değilim. Jules Verne’nin merakı inanılmaz. O ne denizaltıdır. O zaman biraz denizde dalabilen Fransızların Nautilus diye bir denizaltısı var. Bütün marifeti biraz dalabiliyor çıkıyor. Bu adam bu denizaltıya bir dünya sokmuş  üstelik denizaltı elektrikle çalışıyor.”

10 Mayıs'da vizyona girecek filmler 10 Mayıs'da vizyona girecek filmler

Editör: Feridun Özbek