Avustralyalı koala Mannu'nun Çanakkale'deki maceralarını anlatan "Mannu Çanakkale'de" animasyon filminin galası, Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Cumhuriyet’in 100. yılında “Çanakkale Zaferi”ni farklı ve anlamlı bir dille izleyiciye aktaran filmde 'Koala Mannu, sahibi William’ın sırt çantasına saklanıyor ve Avustralya’dan Türkiye’ye uzanan bir yolculuk başlıyor.

TRT Ortak yapımı filmi izleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Mannu Çanakkale'de" filminin fragmanlarından yola çıkarak prodüksiyon kalitesini beğendiğini, Türk film ve animasyon sektörünün gelmiş olduğu noktanın memnuniyet verdiğini belirtti.

Ersoy, "Bu filmin farklı özellikleri var. Bir çocuklarımıza küçük yaştan çizgi film vasıtasıyla tarihimizi geçmişimizi öğretmek. Ayrıca bu bölgelerimizi tanımalarını sağlamak. Burada tabii Çanakkale Savaşları'nın birliktelik ruhunun çocuklara aşılanması, gelecek nesillere aktarılması açısından çok anlamlı ve önemli." ifadelerini kullandı.

"Çocuklar ilk defa yeni bir kahramanla tanışacak"

TRT Çocuk Kanal Koordinatörü Bora Durmuşoğlu, "İnanıyoruz ki yine çocuklarla ebeveynlerle sinemada, beyaz perdede güzel bir başarı yakalayacağız. Mannu Çanakkale'de'nin diğerlerinden farkı TRT Çocuk ekranlarında daha önce yayınlanmamış olması. Yani çocuklar ilk defa yeni bir kahramanla, coğrafyamızda çok daha alışık olmadığımız bir koalayla tanışacaklar. Avustralya'da başlayıp Çanakkale'de sona eren son derece heyecanlı, keyifli bazen sevindiren, bazen hüzünlendiren bir hikayemiz var." değerlendirmesini yaptı.

TRT Genel Sekreteri İbrahim Keleş ise 'Koala Mannu filminin kalitesine vurgu yaptı. Ortaya güzel bir hikayenin çıktığını söyleyen Keleş, "Güzel bir hikayeyi bugün Türkiye'yle yapılmış olan en iyi kalitedeki animasyonla izlemiş olduk. Seyircilerden de hem çocuklardan hem ailelerinden gerçekten tam not aldı" dedi.

Müziklerini Salih Sarıöz ve Fikret Hasani’nin yaptığı “Mannu Çanakkale’de” animasyon filmi 14 Nisan’da izleyiciyle buluşacak.

Editör: Feridun Özbek