Derince Millet Bahçesi içindeki 598 metrekare alan üzerine kurulan 8 bin kitap ve 28 bin e-kitabın yer aldığı akıllı kütüphane, gençlerin akademik yolculuğuna katkı sunacak. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, gençlerin akıllı ve çağdaş bir kütüphane ortamında ders çalışabilmeleri için inşa ettiği Derince Kütüphanesini törenle hizmete açtı.

Derince Millet Bahçesi içindeki Nihat Erim Caddesi No: 6 Derince Çenesuyu adresinde hizmet verecek kütüphanenin açılışında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Gençlerin bizlerden istediği bu güzel mekânların sayısını Kocaeli’nde daha da arttıracağız. Buralarda geleceğin büyük Türkiye’sini inşa edecek yeni nesillerin yetişmesini temenni ediyorum” dedi.  dedi.

GENÇLERİN BİZDEN TALEBİYDİ

Başkan Büyükakın açılış öncesinde vatandaşlara yönelik bir konuşma yaptı. “Çok güzel bir mekân olan Derince Millet Bahçesi içindeyiz” diyen Başkan Büyükakın, “Onu daha güzel hale getiren ise Derince Kütüphanemiz olacak. Gençler bana hem ders çalışabilecekleri, hem sohbet edebilecekleri mekânlar istediklerini söylüyor. Biz gençliğimizde kütüphanelere kaynağa erişmek için giderdik. Şimdi kütüphaneler, etüt maksatlı da kullanılıyor. Gençler bunu talep ediyor” dedi. “Bu mekânların sayısını Kocaeli’de daha da arttıracağız” diyen Başkan Büyükakın, “Bu alanların asıl formatı genç mekân olarak geçiyor. Gençler burada çalışacaklar, ara verip sohbet edecekler, tekrar dönüp çalışmalarına devam edecekler. Bu sinerjiyle daha da verim alacaklar” dedi.

OKUMA VE DERS ÇALIŞMA KONFORUNA KATKI

Derince Kütüphanesi, 598 metrekare alan üzerinde yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi, gençlerin kütüphaneden en iyi şekliyle yararlanabilmeleri için her ayrıntıyı düşündü. Akıllı kütüphane sistemine sahip olan kütüphanede, basılı ve elektronik kütüphane koleksiyonu yer alıyor. Ayrıca modern kütüphane mobilyalarıyla dekore edilen alan okuma ve ders çalışma konforuna katkı sunuyor.

8 BİN ADET KİTAP

Akıllı kütüphanede 8 bin adet kitap yer alıyor. Bunun yanı sıra kütüphanede; 9 adet bilgisayar, 28 bin e-kitap aboneliği, tümleşik kütüphane otomasyonu entegrasyonu, kiosk sistemi ile aynı anda 187 kişinin yararlanabildiği okuma alanı bulunuyor.

DIŞ ALAN GENÇLER İÇİN DİZAYN EDİLDİ

Büyükşehir, kütüphanenin içine gösterdiği özeni dış mekânda da uyguladı. Bu nedenle kütüphanenin arka tarafında bulunan alan kafeterya ve dinlenme alanı olarak belirlendi.. Gençler ders çalışmaya ara verdikleri zamanlarda bu alanda vakit geçirebilecek. Bu esnada kütüphane yönetimi tarafından öğrencilere ve kütüphane misafirlerine küçük ikramlarda bulunulacak.

Kaynak: İGFA