Doğan Burda Dergi Grubu’nu satan Aydın Doğan, Re-Pie Portföy ve Altun Capital ile yaptığı sözleşmeye çalışanların iki yıl süre ile işten çıkartılmamaları maddesi ekletti. Doğan, çalışanlara birer maaş ikramiye yatırdı.

Doğan Holding ve Hubert Medya Grubu’ndan Doğan Burda Dergi Grubu’nu satın alan Re-Pie Portföy ve Altun Capital’in temsilcilerinden ilk açıklama geldi.

Altun Capital Yönetim Kurulu Başkanı Anıl Altun, amaçlarının Doğan Burda’nın sektör liderliğini pekiştirmek ve medya dünyasında dijital dönüşümde öncü bir rol üstlenmesini sağlamak olduğunu vurguladı. Altun, şöyle devam etti:

''TEKNOLOJİ ALTYAPISINI GÜÇLENDİRECEĞİZ''

Franz Kafka’nın tüberküloz teşhisi sonrası yazdığı özel mektup ölümünden 100 yıl sonra satışa çıkartıldı. Franz Kafka’nın tüberküloz teşhisi sonrası yazdığı özel mektup ölümünden 100 yıl sonra satışa çıkartıldı.

“Türk basınında Doğan Burda’nın, yıllar içinde ilkeli ve vizyoner yayıncılığını sürdürerek kazandığı haklı gücünü artırmak üzere bu yatırımı gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde, çağın ruhuna paralel olarak dijital yayıncılık alanında yenilikçi projelerle imza atarak, dergi grubunun daha zengin ve çeşitli içerikler sunmasını hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Doğan Burda’nın teknoloji altyapısını güçlendirecek ve dijital platformlarını genişleteceğiz.”

''ÜLKEMİZİN SOSYO-EKONOMİK GELİŞİMİNE KATKIMIZI ARTIRACAĞIZ''

Satın almayı değerlendiren Re-Pie Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Emre Çamlıbel de Türkiye’de dergi sektörünün gelişmesi ve kurumsallaşmasının öncüsü olan Doğan Burda’nın çoğunluk hissesini devralarak portföylerine eklemekten memnuniyet duyduklarını söyledi. Çamlıbel, şöyle devam etti:

“Çağımızın karakterini şekillendiren bilginin üretilip dağıtımındaki rolüyle medya sektörünün önemi, bu yatırım kararımızda belirleyici oldu. Şimdiye dek yaptığımız yatırımlarda, temelinde teknoloji olan, sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik odaklı şirketlerin gelişimine destek olma ilkesiyle hareket ettik. Ülkemizin sosyo-ekonomik gelişimine sunduğumuz katkıyı artırma hedefiyle, şimdi de Doğan Burda’nın yayıncılık sektöründeki etkinliğini güçlendirmeye odaklanacağız. Doğan Burda'nın medya sektöründeki sorumlu ve etik yayıncılık geleneğini sürdürmeye ve geliştirmeye kararlıyız. Bu sayede, portföy yönetimindeki tecrübemizle, Doğan Burda’nın hissedarlarının yatırımlarının değerini artırmayı amaçlıyoruz.”

AYDIN DOĞAN’IN ÇALIŞANLARA JESTİ

Doğan Burda Dergi’yi 10 milyon dolara Alt Capital Holding A.Ş., Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. Altun Capital Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Re-Pie Yatırım Holding A.Ş. ve Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş.'ye satan Aydın Doğan, çalışanlarına son bir jest yaptı. Bu satışla medya sektöründen tamamen çıkan Doğan, dergi grubunda çalışan 170 kişinin hesabına birer maaş ikramiye yatırdı.

Aydın Doğan’ın çalışanlarına jesti bununla da bitmedi. Satışla ilgili kulislerde konuşulanlara göre Doğan dergi grubunun yeni ortaklarıyla yaptığı sözleşmeye özel bir madde koydurdu. Bu maddeye göre yeni ortaklar iki yıl boyunca kimseyi işten çıkarmayacak.

Doğan Burda Dergi’nin satışıyla ilgili çalışanlara bir yazı gönderen Doğan Grubu İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş, yeni ortakların medya sektöründe içeriğe ve özellikle dijital içeriğe odaklanarak, yatırım yaparak daha da büyümeyi hedeflediğini söylemişti.

Kaynak: Patronlar Dünyası