Araştırmacı, Halk Bilimci (Folklor Araştırmacısı) Dr. Halil Atılgan’ın 3 Ciltlik kitabı ‘Mersin Kent Kitaplığı’ Kültür Serisinde yerini aldı.

2023 yılında yayımlanan Halk Müziğine ve Klasik Türk Müziği’ne hizmet etmiş sanatçıların belgesel olarak hayat içeriklerini anlatan Dr. Halil Atılgan’ın ‘Türkülerle Gönlümüze Düşenler’ adlı 3 ciltlik kitabının tanıtımı yapıldı. Konserde; kitapta da yer alan 12 türkü sanatçılar tarafından seslendirildi.

Dr. Atılgan: “Kalbin varsa türkü yakarsın, kalbin yoksa insan yakarsın”

Konuşmasında; türkülerin gönlüne nasıl düştüğünü anlatan Dr. Halil Atılgan, 1950’li yıllarda köyündeki bir komşusunun radyosunun önünde türkü çalmasını beklediğini ve sevdasının o zaman başladığını dile getirdi.

Türkülerdeki sevdaların ve sözlerin derinliğine tutulduğunu vurgulayan Atılgan, nezaketin ve sevginin türkülerde olduğunu söyleyerek, “Bunu siz hangi kaleme, kâğıda, romana ve hikâyeye sığdırırsınız?” diye sordu.

Atılgan, “İşte deli yürek türkülerimiz hikâyeyi de içine alır, kalemiyle, fotoğrafıyla resmini çeker ve bizlere ulaştırır. Bu güzellikler bizim türkü sevdamızı gün be gün hareketlendirdi ve hararetlendirdi. Türkülerin ve türkü okuyanların peşine düştük, halk müziği sanatçılarının hayat hikâyelerini kaleme aldık ve kitaplaştırdık. Kitaplaştırdığımız hayat hikâyelerini 3 cilt halinde sizlerle buluştuk. Bunu Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Sayın Başkanımız Vahap Seçer sayesinde yaptık. Halil Atılgan olarak onu canı gönülden alkışlıyorum” dedi.

Konuşmasını “Kalbin varsa türkü yakarsın, kalbin yoksa insan yakarsın” sözleriyle sona erdiren Atılgan, salonda dakikalarca alkışlandı.

Seçer: “‘Türkülerle Gönlümüzden Düşenler’ Kitabı, Mersin Kent Kitaplığı’nda yerini aldı”

Konser öncesinde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, hayata geçirdiği çalışmadan dolayı Dr. Halil Atılgan’a teşekkürlerini ileterek, “Hepimiz belleklerimizde hatırlarız ve taşırız. Televizyonda TRT ekranlarında ve radyoda o sesleri hatırlarız. Birbirinden değerli TRT sanatçılarımızın, Türk Halk Müziği okuyan bu toprakların insanının sesi kulaklarımızda. Hocam buna çok emek etti. Bu sanatçılarımızın belgesel niteliğindeki hayatlarını, çalışmalarını ve eserlerini derledi, topladı ve bizden sonraki kuşaklara güzel bir kaynak bıraktı” dedi.

‘Türkülerle Gönlümüzden Düşenler’ Kitabı’nın Mersin Kent Kitaplığı’nda yerini aldığını belirten Seçer, “Biz sadece sizlere bir eser bırakmak için aracı olduk. Bu kitabın basımını sağladık ve Mersin Kent Kitaplığımıza değerli bir eser kazandırdık. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür serisinde basıldı, burada da sergileniyor” diye konuştu.

Gecede türkü ziyafeti yaşandı

Konuşmaların ardından sanatçılar; Belkıs Akkale, Nida Şan, Zeynep Cihan, Fahri Işık, Elvan Sevim, Mustafa Özcan, Okan Murat Öztürk, Köksal Coşkun, Sebahat Aslan, İhsan Öztürk, Soner Özbilen ve Mehmet Özbek birbirinden güzel türküleri seslendirdiler ve sanatseverler türkü dolu bir akşam geçirdi. Konserde sanatçılar; Mersin Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Orkestrası ve şef Erdal Koşar eşliğinde; ‘Bin Cefalar Etsen Almam Üstüme’, ‘Çaya İner Ağlarım’, ‘Telli Turnam’, ‘Yolcu’, ‘Bodrum Hâkimi’, ‘Suya Gider Allı Gelin Has Gelin’, ‘Baharın Gülşen Çağında’, ‘Eski Libas Gibi’, ‘Nedir Ey Gaziler Benim Yandığım’, ‘Dersini Almışta Ediyor Ezber’, ‘Altın Hızmav Mülayim’ ile ‘Daha Senden Gayrı Âşık Mı Yoktur’ gibi kitapta da yer alan 12 türküyü seslendirdi.

Kaynak: WOLA