Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği alanına kurduğu Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan 5 bin metrekarelik kapalı alanı Dijital Hayvanat Bahçesi’ne dönüştürdü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentliler için özel bir yeri olan Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesini dijital olarak yeniden kente kazandırıyor.

Hayvanların doğal ortamlarından koparılıp kafeslere hapsedilmediği ve dünyanın en ileri teknolojileri ile oluşturulan ve kapsamıyla dünyada benzeri bulunmayan ‘Ankara Dijital Hayvanat Bahçesi’ 3 Şubat Cumartesi günü Ankaralıların ziyaretine açılıyor.

Ankara’yı teknolojinin başkenti yapmak için çalışmalarına hız kesmeden devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, en ileri teknolojiyle oluşturulmuş ve kapsamıyla dünyada benzeri olmayan en büyük dijital hayvanat bahçesini Başkente kazandırıyor.

Çevre ve Koruma Kontrol Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Ankara Dijital Hayvanat Bahçesi, 3 Şubat 2024 Cumartesi günü saat 10.00’dan itibaren ziyarete açılıyor.

Dijital Hayvanat Bahçesi’ni görmek isteyen Başkentliler https://ankaradhb.com/ internet adresi üzerinden rezervasyon yaptırabiliyor.

ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM ARACI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği alanına kurduğu Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan 5 bin metrekarelik kapalı alanı Dijital Hayvanat Bahçesi’ne dönüştürdü.

Canlıların doğal ortamlarından koparılmadan ve kafeslere hapsedilmeden sergilenebildiği Dijital Hayvanat Bahçesi ayrıca, çocukların yaşadıkları dünyayı ve canlı türlerini tanıyabilecekleri bir eğitim aracı olma özelliği de taşıyor.

EN İLERİ 5 TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

Alanında bir ilk olan Dijital Hayvanat Bahçesi’nde dünyanın en ileri teknolojileri kullanıldı. Projede; 8K3D ile bugüne kadar televizyon ve sinemalarda kullanılan en yüksek çözünürlük olan,  4K'dan iki kat daha yüksek çözünürlük ve 6 kat daha fazla derinlik verebilen, el uzatıldığında karşıdaki canlıya temas edebilme duygusunu oluşturan, etkileşimli “Hyper 3D” sistemler, lazer teknolojisiyle donatılmış, gün ışığı dahil olmak üzere en aydınlık ortamlarda dahi görüntü kaybına uğramayan, dünyanın en üstün hologram teknolojisi ile oluşturulan, canlılarla gerçek doğa objelerini birleştirerek gerçeğe en yakın deneyimi sunan “Mixed Reality” sistemler ve bu sistemlerin 8K çözünürlük ve ultra yüksek kontrast verebilen OLED ekranlı versiyonları, 3x2 metrelik görüntü alanıyla geliştirilmiş LED teknolojili 3D ekranlı “Hyper 3D ‘Screen’" sistemler ile daha önce Los Angeles, Bari ve Helsinki'den sonra Ankara'nın dünyanın 4. test şehri olduğu ve yine tüm dünya için bir yenilik olan “AR Cloud Teknolojili Sistemler” yer alıyor.

150’DEN FAZLA HAYVAN TÜRÜ YER ALIYOR

Atatürk Orman Çiftliği’nde yer alan dijital bahçe içerisinde; 110 ünite ve karma gerçeklik teknolojisini destekleyen 40 kask içerisinde nesli tükenen ve hayvanat bahçesinde asla yaşatılamayan büyük beyaz köpekbalığı, balinalar gibi türler de dâhil olmak üzere 150’nin üzerinde hayvan türüne yer veriliyor.  Projeyi diğerlerinden farklı kılan bir diğer özellik ise, kullanılan üst düzey teknolojiler sayesinde ünitelerde birden fazla hayvan sergilenebiliyor. İstendiği takdirde projedeki tüm hayvan çeşitleri değiştirilebiliyor. İlerleyen yıllarda istenirse tüm merkez yeni bir temaya dönüştürülebilecek.

SAFARİ OTOBÜSLERİYLE GEÇMİŞ ÇAĞLARA VE UZAYA YOLCULUK

Ayrıca alan içerisinde özel olarak hazırlanmış iki otobüsle eski çağlara ve uzaya dijital yolculuklar yapabilecek. Bunun yanı sıra çok yakın zamanda Evcil Hayvan Parkı’nda canlı hayvanlar da ziyaret edebilecek.

BAŞKAN YAVAŞ DUYURDU

Dijital Hayvanat Bahçesi’ni sosyal medya hesaplarından yaptığı videolu paylaşımla duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Hepimizin kalbinde özel bir yere sahip olan Atatürk Orman Çiftliği'nde bulunan eski hayvanat bahçesinin yerine kapsamıyla dünyada benzeri bulunmayan Dijital Hayvanat Bahçesini açıyoruz. Çok yakında evcil hayvanlar parkını da ziyaret edebileceğiniz dijital hayvanat bahçemizi keşfetmek için rezervasyonlarınızı https://ankaradhb.com adresinden yaptırabilirsiniz. Rezervasyon yaptıranlar için Cumartesi saat 10.00’dan itibaren kapılarımız açık olacak, bekleriz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: WOLA