BYD, 1 milyar dolar yatırımla, yıllık 150.000 araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile 2026 sonunda Türkiye’de üretime başlamayı hedefliyor.

Doğan Burda Dergi Grubu, Re-Pie Portföy Yönetimi’ne satıldı. Doğan Burda Dergi Grubu, Re-Pie Portföy Yönetimi’ne satıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BYD’nin Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR’ın arasında imzalanan imza törenine katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR, Ülkemize yapılacak dev bir yatırımın ilk adımını attık. Anlaşma çerçevesinde, BYD’nin şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurmasını öngörüyoruz. 2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste, 5.000 kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanacak.

Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz Çin ziyaretinden bu yana sürdürdüğümüz yoğun görüşmeler neticesinde alınmış olan bu yatırım kararı, Türkiye’nin küresel yatırımlar için bir cazibe merkezi olduğunu gösteriyor.

Avrupa’nın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olan Türkiye’de, yıllık 35 milyar doların üzerinde tutar ile ihracatın lideri otomotiv sektöründe yeni nesil ve çevre dostu elektrikli araçlara yönelik dönüşüm öncelikli hedefimiz. 

Küresel teknoloji lideri BYD’nin yeni nesil araçların yüksek yerli katma değerle üretimine yönelik bu yatırım kararı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürdüğümüz yatırımcı dostu politikaların ve yatırımlara sunduğumuz desteklerin sonucudur.

Türkiye, yatırımcılar için Gümrük Birliği yoluyla Avrupa pazarına ve serbest ticaret anlaşmaları sayesinde pek çok ihracat pazarına erişim kapısıdır.

Türkiye’ye güvenen ve yatırım yapanlar kazanmaya devam edecek.” dedi.

Kaynak: WOLA