Eda Ece, ELLE Style Avards ödül töreninde depremzedelerin seçimlerde yaptıkları tercihe gönderme yaptığı konuşma sanat, siyaset ve sosyal medyada büyük tepki çekti.

Yasak Elma dizisinin başrol oyuncusu Eda Ece ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada konudan konuya atlarken birden deprem bölgesine yapılan yardımlar konusuna değindi.

DİZİM 6 SEZONDA BİTMEDİ BİR DE ÜZERİNE DEPREM OLDU.

Eda Ece, "Bir işbirliği yaparak ocak ayında kapak kızı oldum. Şubat ayında çıkan dergimi almaya gidemedim onun yerine bebek bezi ve jandarmadan emanet testere alıyordum. Yasak Elma ekibiyle tüm ışıklarımızı oraya göndererek depremzede vatandaşlarımız için yaktık. Öyle durumlarda kaldım ki oyunculuk ve ünün bir önemi kalmadı. Hayvan hakları için de çalışıyoruz. Bunların hepsini arka planda yaptım. Beni herkes Yasak Elma dizisindeki neşeli Yıldız olarak biliyor. Ama aslında için kan ağlıyordu. Bu sene çok değişik bir seneydi, haftaya da düğünüm var. Deprem bölgesine yaptığımız her şeyi onlar başkaları yapıyor sandı, sandıktan onu anladık. Çok travmatik bir seneydi. Pandemi atlattık, dizim 6 sezonda bitmedi bir de üzerine deprem oldu. Bir de seçim falan derken ben stresten kambur oldum" dedi.

Eda Ece'nin sözleri kısa sürede Twitter gündemine oturdu. Sanat ve Siyaset dünyasından tepkilerde gecikmedi.

Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla yanlış anlaşıldığını espri yaptığını belirten Eda Ece’ye bu seferde espri yapması üzerinden tepkiler geldi.

İsmail Saymaz, “Densiz bir oyuncu çıkıyor, ‘Yılın Kapak Kızı’ adlı abuk sabuk ödül töreninde sözü hiçbir ilgisi yokken depremzedelere yapılan yardımlara ve oy tercihlerine getirip insanımızı aşağılıyor. Sonra bu tüm muhalefete mal ediliyor. Bıktık artık bu zevzekliklerden.”

Sevilay Yılman, “Bacım uzatma artık… Esprin espri değildi, açıklamaların açıklama değil. Özür dile konuyu kapat ve gündemden düşür kendini. Çünkü düzelteyim deyip çektiğin videolarla insanların sinir katsayılarını zıplatıyorsun. Diyeceğin şu: “Amacını aşan cümleler kurdum. Kırdım. Üzdüm. Başta deprem bölgesinde yaşayan yurttaşlarımız olmak üzere tüm Türkiye’den özür diliyorum.”

Cüneyt Özdemir, “Laçkalık böyle bir şey... Hanım kızımız deprem bölgesiyle  kafa bulabiliyor. Sonrasında açıklama daha da berbat... Utanmak, rezil olmak gibi kavramlar lugatta olmayınca böyle oluyor. O iğrenç espriye gülen insanların da Ahmet Kaya'ya benzer bir gecede çatal fırlatanlardan farkı yok.”

Bahar Feyzan, “Eda Ece, “Levent Kırca’nın efsane İSKİ” skecinden örnek vermiş. Şimdi bu tür esprilerde ince olan şu; iğneyi yönetimlere batırmak.. Halka değil.”

Burak Haktanır, “Ödül törenlerinde zırvalayan herkes Boğaziçi Film Festivali’nin intikamını almaya çalışıyor. Artık nasıl içlerine oturduysa.  Eda Ece”

İsmail Küçükkaya, "Deprem bölgesine yaşananları ve oradaki travmayı anlamadan ileri geri yorumlar, yerli yersiz analizler, hiç komik olmayan espriler... Hiç olmazsa susun kardeşim, susun!"

Editör: Feridun Özbek