Efeler Belediyesi, Kitap Kafelerin 15’incisi Efeler Mahallesi’nde açıldı. Mehmet Fatih Atay, “seçime kadar kitap kafe sayımızı 20’ye yükselteceğiz.”dedi.

Yerel seçimlere kadar kentteki kitap kafe sayısını 20’ye çıkaracaklarını belirten Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, şöyle konuştu: “15’inci Kitap Kafemizi açıyoruz. Bizi yönetecek olan çocuklarımızın bilgili olması gerekiyor. Onlar bilgili olacak ki, fikir sahibi olacak. Hani bilgili olmadan fikir sahibi olanların ülkeyi ne hale getirdiğini hep birlikte gördük. İnanın ki seçime kadar kitap kafe sayımızı 20’ye yükselteceğiz.”

“AYDIN’DA İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK, İLK OLACAK HİZMETLERE DEVAM EDECEĞİZ”

Göreve geldiği günden bu yana gerçekleştirdiği projelerle ilgili konuşan Başkan Atay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kitap Kafelerde ise beni en çok etkileyen şey Ovaeymir’deki Kitap Kafe idi arkadaşlar. Çarşamba günü açtık cumartesi günü ziyarete gittim, kapının önünde 20 çocuk vardı. ‘Neden bekliyorsunuz’ dedim. ‘Başkanım çıkmıyorlar içeriden’ dedi. İçeriye girdim, bütün çocuklar ders çalışıyordu. Bütün çocuklar kitap okuyordu. Onlara buradan bir söz daha veriyorum. Ovaeymir Mahallesi’ne bir Kitap Kafe daha açacağım.”

“BAŞKAN ATAY SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN ÇOK İYİ BİR ÖRNEĞİNİ SERGİLİYOR”

Aydın’da Demirci Mehmet Efe ile 9 yıl Kurtuluş Savaşı’nda savaşmış bir efenin torunu olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Yazar Gülşah Elikbank ise şöyle konuştu:

“Bir efe torunu olarak Efeler Belediyesi’nin, Efeler Mahallesi’nde gerçekleştirdiği Kitap Kafe’nin açılışında bulunmak benim için onur. Çünkü onların bize emanet ettiği bu topraklarda artık 11 romanı yayınlanmış, 10 ülkede farklı romanları farklı dillerde yayınlanan bir yazar olarak karşınızdayım. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ‘Memleketini en çok seven işini en iyi yapandır.’ Hem bunu yapmaya çalışıyorum hem de Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın ekibi ile ne kadar iyi işler yaptığını bizzat gördüm. Sosyal belediyeciliğin çok iyi bir örneğini burada gösterdikleri için başkanımıza teşekkür ediyorum.”

“RAHMETLİ EŞİMİN ARŞİVİ KİTAP KAFELERDE OKURLA BULUŞUYOR”

“Yaşarken öyle anlar vardır ki sözcüklerin o anı anlatmaya gücü yetmez, şu an da benim için öyle bir an.” diyerek sözlerine başlayan Merhum Araştırmacı, Arşivci Mehmet Ruhtan Yazıcı’nın eşi Ruşen Yazıcı, “Sevgili eşim Ruhtan Yazıcı gerçek bir kitap tutkunuydu ve bu konuda büyük bir arşiv yapmıştı. Yaşarken bunları özellikle çok sevdiği çocuklarla ve gençlerle paylaşırdı, paylaştıkça çoğaldığını düşünürdü çünkü. Geniş arşiv onun vefatından sonra, kitap kafelerde okurla buluşuyor. Kitapların bir kısmı şu an herkesin faydalanabileceği bir şekilde burada. Bu benim için büyük bir mutluluk ve Ruhtan’ın da bunu hissettiğini düşünüyorum. Kitap Kafeler konusunda başkanımız Mehmet Fatih Atay’a ve bağış sırasında özverili çalışmaları nedeniyle Ahmet Zeki Muslu’ya, Serkan Fırtına’ya ve Türkiye Yazarlar Sendikası Aydın Temsilcisi Hülya Deniz Ünal’a çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kaynak: WOLA