Edirnekapı’da bulunan ve semtin sembolü haline gelen Fatih Sultan Mehmet Heykeli ve 18. yüzyıl sonrasına ait özellikler taşıyan Haraççı Camii Haziresi'ndeki mezar taşlarını Fatih Belediyesi restore etti.

FATİH SULTAN MEHMET HEYKELİ

Dervişali Mahallesi'nde bulunan ve semtin sembolü haline gelen Fatih Sultan Mehmet Heykeli Fevzi Paşa Caddesi'nde yer alıyor. Heykel Fatih Belediyesi ekipleri tarafından titiz bir bakım ve onarım sürecinden geçirilerek restore edildi. Yapılan yenileme çalışmalarıyla heykelin eski ihtişamına kavuşması sağlandı.

HARAÇÇI CAMİİ HAZİRESİ

Haraççı Camii Haziresi Cibali Mahallesi, Üsküplü Caddesi’nde yer alıyor. Mescidin yapım tarihi 1475 tarihli vakfiyesinden öncesine dayanıyor ve Hoca Kara Mehmed Muhyiddîn b. Ali Bey’ül-Haracî mescidin banisi olarak kabul ediliyor. Kendisinin kabri mescidin kıble duvarı ile Haraçcı Çeşmesi arasındaki bu hazirede bulunuyor.

Hazirede beş adet daha kabir yeri olduğu biliniyor. Ayrıca farklı yerlerden getirildiği düşünülen parça taşlar da hazireye yerleştirilmiş durumda. 18. yüzyıl sonrasına ait özellikler taşıyan mezar taşları hazirenin içerisinde bulunuyor.

Son dönemde gerçekleştirilen bakım ve onarım çalışmaları kapsamında mezar taşları temizlendi ve hazire duvarı tamir edildi. Ayrıca parça halinde bulunan mezar taşları hazirenin içerisinde sergileniyor.

Bakım onarım çalışmaları kapsamında Haraççı Camii Haziresi’nin mezar taşları temizlendi ve hazire duvarı onarılarak restore edildi.

Tarihi Jandarma Binası, Sinop Amfora Denizcilik Müzesi’ne dönüşüyor. Tarihi Jandarma Binası, Sinop Amfora Denizcilik Müzesi’ne dönüşüyor.

Hazire yanında bulunan Haraççı Camii Çeşmesi de bütünlüğü korunarak onarıldı ve tekrar suyuna kavuşturuldu.

Kaynak: WOLA