Sanat danışmanlığını Leyla Kara’nın yaptığı, Türk – İslam sanatlarındaki köklü geçmişin devamlılığını gösteren “Geçmişin İzinde Hat” Sergisi’nde 49 kıymetli eser yer alıyor.

Osmanlı dönemi hat sanatçılarının farklı üsluplarda ürettikleri sanat eserleriyle birlikte yeni dönem hat sanatçılarının klasik ve modern bakış açılarıyla oluşturdukları eserlerden oluşan, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurmayı hedefleyen sergi Ramazan Ayı boyunca sanatseverler tarafından gezilebilecek.

“İÇİNİZİ FERAHLATACAK BİR SERGİ”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, “İnsanın içindeki güzelliğin dışa yansımasıdır derler sanat için. Ramazan ayından önce Geçmişin İzinde Hat sergimizi açmak için burada bulunuyoruz. İçinizi ferahlatacak bir sergi. Kuran-ı Kerim Hicaz’da nazil oldu, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı derler değerli büyüklerimiz. O yüzden de Eyüpsultan’ın sokaklarında, camilerinde gezerken nadide eserlerle karşılaşırsınız. Biz de onları bugün sizlerle buluşturuyoruz. Nadide 49 parça eser sergimizde yer alıyor. Geçmişin İzinde Hat sergimiz Eyüpsultan’a hayırlı olsun.”

“EYÜPSULTAN MANEVİ AĞIRLIĞI OLAN BİR İLÇEMİZ”

İstanbul Valisi Davut Gül, Eyüpsultan’ın manevi ağırlığı olan bir ilçe olduğunu vurgulayarak “Eyüpsultan manevi ağırlığı olan bir ilçemiz, dolayısıyla da belediyemizden beklentimiz sadece rutin belediyecilik hizmetlerimiz değil, bugün burada şahit olacağımız Eyüpsultan’ın ruhuna yakışır etkinliklerin yapılmasıdır." dedi.

“HUZURUN OLDUĞU YERDE HER ŞEY DAHA MÜKEMMEL HALE GELİR”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise Türkiye’nin huzuru için gece gündüz demeden çalıştıklarını, huzurun olduğu yerde kültür ve sanat da dahil olmak üzere her şeyin daha mükemmel bir hale geldiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Allah huzurdan ayırmasın. Huzurun olduğu yerde aklınıza gelen her şey çok daha mükemmel hale gelir. Tıpkı kültür ve sanatla ilgili olan, birazdan sergiyi gezdiğimizde yüreğimizin genişleyeceği, o müstesna eserleri göreceğimiz gibi. Bizi biz yapan değerlerle ilgili Osmanlı’dan ve yeni dönemden o büyüklerin izinden gidenlerin gönülleriyle nakşedilmiş levhaları, oradaki manaları içselleştirebilmek için bir araya geldik.” dedi.

Kaynak: WOLA