Küratörlüğünü Öğr. Gör. Orhan Ardahanlı'nın yaptığı, hattat ve müzehhip olan Öğr. Gör. Hanifi Dursun’un eserlerinin sergilendiği seçkide 40’a yakın eser sanatseverlerle buluştu.

Hattan tezhibe, ebrudan minyatüre kadar uzanan geniş yelpazesiyle, görsel sanatlara eşsiz bir zenginlik katan geleneksel Türk sanatına önemli katkılar yapan Atatürk Üniversitesinde ‘‘Kalemzer’’adlı Hat ve Tezhip sanatı sergisi düzenlendi.

Hanifi Dursun: “Hasan Çelebi Hocamız Bizlere Yol Gösterici Oldu”

Şimdiye kadar hayata geçirdiği eserler arasından seçkin bir sergi sunduğunu söyleyen ve Kalemzer Sergisinde de 40’a yakın eseri sanatseverlerle buluşturduğunu aktaran Öğr. Gör. Dursun, serginin içeriği hakkında bilgi verdi.

Dursun: “Hat ve tezhip sanatı sadece mürekkep ve kamış kullanarak yapılmıyor. Altın madenini de mürekkep şeklinde kullanarak sergimizdeki levhaları oluşturuyoruz. Bu levhaların oluşturulmasında daha çok 22-24 ayar ezilmiş altını kullanarak yazılarımızı yazıyoruz. Daha çok bu konuda bizlere yol gösteren, bu sanatın gelecek nesillere aktarılmasında öncü ve benim de bu sanat dalıyla iştigal etmeme vesile olan Hasan Çelebi hocamın teşvikleriyle bu altın hatlarını gerçekleştirdik.” dedi.

Sergi, 8 Mart’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Kaynak: WOLA