Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Türkçede 8 tane sesli harf var. İnsaf edin. Türk lisanı dişle dudak arasında konuşulur. Bu Türkçenizle Avrupa’ya giderseniz katiyen yabancı dil konuşamazsınız.” dedi.

Safranbolu Belediyesi'nin düzenlediği konferansa konuk olan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Bu kız çocuklarına bunları kim öğretiyor. Bilmiyorum. Bunun bir program olduğunu zannediyorum. Çünkü rahmetli Prof. Oktay Sinanoğlu bunu hep söylerdi bende hoca fazla ileri gidiyor diye düşünüyordum. Haklıymış.

Seslileri yutarak konuşuyorsunuz. Yani Türkçe’nin aksanını bozuyorsunuz. Tisekkür ederim falan denmez. Ya teşekkür et ya sağol de. Bu kadar basit. Ne iş yapıyorsun diyorum. Tasrım panoraması yapıyorum diyor. Ne demek o dedim.  Tasarım panoraması yapıyormuş. Böyle sesli yutuyor. Yahu Türkçede 8 tane sesli harf var. İnsaf edin. Bunları yutarsan çorbaya döner bu iş ve bu Türk lisanı dişle dudak arasında konuşulur. Geriye, genizlere vs gitmez. Bunu böyle basacaksınız. Öyle konuşacaksınız. O zaman bu Türkçe oluyor. Bunu böyle konuşmazsan ağzınızda bozuluyor. Yabancı dilde konuşamıyorsunuz. Bu Türkçenizle Avrupa’ya giderseniz Fransızca falan konuşamazsınız. Katiyen konuşamazsınız. İngilizce falan hiç konuşamazsınız.

LEYLA GENCER, MASKARA TÜRKÇE KONUŞMUYORDU

Leyla Gencer, Opera muganniyemiz. Buradan Devlet Operasından ayrıldı. İtalya’da yaşadı. İtalyanlara bir sürü opera metnini buldu. Onun için şükranla anıyorlar. Ve onun için bir laf söylendi. İtalyanlar bile kadının İtalyancasına hayran çünkü kadın Türkçe konuşuyordu. Türkçeyi doğru konuşuyordu. Maskara Türkçe konuşmuyordu.

Bunu duymaya hiç tahammülüm yok. Bağırdığınız zaman bile hissediyorum. O zaman tepem atıyor. Türkçe konuşacaksınız. Üniversitede okuyorsunuz. 8 tane sesli harfi kullanmayı öğreneceksiniz. Bu yeni çıktı Türkiye’de, çok kötü bir huy. Kızlardan oğlanlara da geçiyor. Hele erkek çocuklarında hiç çekilmiyor.” dedi.

Kaynak: WOLA