Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği iş birliğince Türk karikatürünün unutulmaz ismi Asaf Koçak için Delikliçınar Meydanı’nda karikatür sergisi düzenledi.

Ulusal ve uluslararası karikatür sanatçılarının eserlerinden oluşan sergide Asaf Koçak’ın 51 adet portre karikatürü yer aldı.

Asaf Koçak’ın Madımak’ta katledilmeden önce Sivas’ta 4 sene öğretmenlik görevi yaptığı ve bu esnada donma tehlikesi geçirdiğini anlatan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Yaklaşık 4 yıl boyunca öğretmenlik yaparken, Sivas'ta birçok çocuğun da resme olan sevgisini arttırma noktasında gerçekten azımsanmayacak bir mücadele içerisine giriyor. O mücadelenin sonunda da maalesef kamplaşmadan beslenen, toplumu ayrıştırma dilini egemen hale getirmeye çalışanların kurmuş olduğu büyük bir kumpasın sonunda da 37 canla beraber bu dünyadan ayrılıyor” diye konuştu.

Asaf Koçak kimdir?

Reha Akçakaya'nın ‘Gerçekten Düşe’ sergisi Nilüfer Fotoğraf Müzesi'nde Reha Akçakaya'nın ‘Gerçekten Düşe’ sergisi Nilüfer Fotoğraf Müzesi'nde

1958 yılında Yozgat’ın Yerköy ilçesinde doğan Asaf Koçak, Kırşehir Eğitim Enstitüsünü bitirdi. Çocuklara resim eğitimi vermek için öğretmenlik yapan Koçak, Ankara’da 6 kişisel sergi açtı. 14 yıllık meslek hayatında çok sayıda eseri dergi ve gazetelerde yayımlanan Koçak, karikatür yarışmalarında da başarı ödülleri kazandı. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde katledilen 37 kişiden biri olan karikatürist Asaf Koçak, aramızdan ayrıldığında 35 yaşındaydı.

Kaynak: WOLA