Kocaeli Aydınlar Ocağı, Fuar İçi Sivil Toplum Merkezi’nde dünyaca ünlü İzmitli Karikatürist Murat Yılmaz’ı konuk etti.

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Gürkan konuşmasında mizahın son derece ciddi bir iş olduğunu, karikatür sanatının sadece mizah amaçlı icra edilmediğini, bir sayfalık karikatürün yüzlerce sayfalık bir kitaptan veya saatlerce yapılan bir konuşmadan ve hatta saatlerce süren bir sinema filminden bile çok daha etkili ve çok daha vurucu mesajlar verdiğini ifade etti.

Uysal, konuşmasının devamında bundan birkaç yıl önce Murat Yılmaz’ın bir karikatürünün siyasi iktidar kanadında ciddi rahatsızlık uyandırdığını, karikatür nedeniyle Murat Yılmaz’ın yargılandığını ve yargılama sonunda beraat ettiğini ifade ederek karikatürün etki gücünü vurguladı.

Murat Yılmaz, karikatürün ne olduğunu, karikatürün hangi amaçla yapıldığını karikatür çeşitlerini, bir karikatürün nasıl okunması gerektiğini, karikatür sanatında karşılaştıkları emek hırsızlıklarını, karikatür alanında İzmit’te gençlere yönelik gerçekleştirdiği çalışmaları, İzmit’in yetiştirdiği ve dünyaca tanınan diğer karikatüristleri ve karikatür hayatındaki hatıralarını anlattı.

Yılmaz konuşmasında ister ülkücü, ister siyasal İslamcı, ister devrimci olsun, ideolojik saplantıları olan kişilerde mizah duygusunun ve karikatür sanatına dair estetik yaklaşımın oturmadığını vurguladı.

Kaynak: İGFA