Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, GoTürkiye internet sitesinin ziyaretçi sayısındaki artışı ve Michelin Rehberi'nde yerini alan 53 restoran’ın turizme katkısını sektör temsilcilerine aktardı.

GOTÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA

Ersoy, 10 dilde yayın yapan GoTürkiye internet sitesinin yılın ilk 6 ayında 75 milyon tekil ziyaretçiye ulaştığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi: "GoTürkiye Instagram hesabı, sahip olduğu 2.6 milyon takipçi sayısı ile dünyada Avustralya ve Dubai'nin ardından üçüncü sırada yer alıyor. Bunların yanı sıra 2022'de 89 ülkeden 6 bin 610 kişiyi, 77 ilimizde düzenlediğimiz toplam 421 etkinlikte misafir ettik. Bu ağırlamalar sonucunda, 50.3 milyar basın erişimi, 601.8 milyon sosyal medya erişimi sağlandı."

İSTANBUL'UN GASTRO CİTY UNVANI TESCİLLENDİ

Bakan Ersoy, İstanbul'un Michelin Rehberi'ne dahil edildiğini sözlerine ekleyerek, "Böylece İstanbul'un 'gastro city' unvanı da tescillenmiş oldu. Ayrıca İstanbul'da bulunan 53 restoran Michelin Rehberi'nde yerini aldı. Rehbere girecek ve yıldız alacak yeni restoranlar da önümüzdeki sonbaharda Michelin tarafından açıklanacak. Amacımız 2023 yılında Türkiye'den birkaç destinasyonu daha Michelin Rehberi'ne eklemek." şeklinde konuştu.

Editör: Feridun Özbek