Ünlü Şef Mehmet Yalçınkaya’ya Kocaeli Kitap Fuarı’nda seyircinin “mantı’nın Çin kökenli olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna cevabı ve Uygur Türklerine desteği büyük beğeni toplandı.

Seyirci: Programda buharda pişirilen mantı tanıtılıyor. Bunun Çin kökenli olduğunu düşünüyor musunuz?

Mehmet Yalçınkaya “Kars’ta hıngel, hengel yapılıyor. Farklı bölgelerde farklı ürünler yapılır. Özellikle Kars’ta popülerdir. Azerbaycan’da Türki Cumhuriyetlerin hepsinde var. Doğu Türkistan’da da var. Aslında mantu dediğimiz teknik oralardan geliyor. Ama Çin’de de kullanılıyor. Orada da gyoza var. Bunun çıkış noktası ile ilgili benim bir iddia da bulunmam yanlış bununla ilgili bir bilgiye sahip değilim. Ama mantu yani mantının gyozanın pirincin dünyada kullanılmadığı ülke yok. Ama farklı mesela jasmin pirincini kullanan ülkeler farklı, arborio kullanan ülkeler farklı, bizim gibi pirinci kullanan ülkeler farklı. Pirinç gibi mantı gibi böyle uluslararası dünyada neredeyse her yerde kullanılan ama bu ülkelerin kesinlikle ve kesinlikle kültür derinlikleri çok farklı. Bin yıllara dayanıyor.

Nobel alan ilk Türk bilim insanına 21 yıl önce 100’üncü yılda verilmek üzere yazılan mektup Aziz Sancar’a ulaştırıldı. Nobel alan ilk Türk bilim insanına 21 yıl önce 100’üncü yılda verilmek üzere yazılan mektup Aziz Sancar’a ulaştırıldı.

Özellikle bizim oralarda söylediğimiz şey şu biz Çin demiyoruz zaten özellikle Asya’da diyoruz. En çok kullanılan tekniklerden biri ama bunlarında hepsinin artık birçok teknikleri yapılıyor. Doğu Türkistan’da Özbekistan’da Tacikistan’da dünyanın birçok yerinde bu yapılıyor ve insanlar tarafından da çok seviliyor.”

Seyirci: Uygur Türklerine destek istiyoruz.

Mehmet Yalçınkaya “Uygur Türklerini destekliyoruz. Onların acılarını paylaşıyoruz. İzlediğimizde üzülüyoruz. Yapılanları bizde sosyal medyadan görüyoruz. Tüm kalbimizle onları destekliyoruz.”

Kaynak: WOLA