Mersin Büyükşehir Belediyesi, Haziran ayında yaşama gözlerini yuman Nazım Hikmet, Orhan Kemal ve Ahmed Arif’in birçoğu şarkı ve türküye çevrilen eserlerinin seslendirildiği programı Tarsus’a Değerler Katanlar Kurulu (TADEKA) binasında gerçekleştirdi.

TADEKA Edebiyat Kurulu tarafından tertip edilen programda Eyşan Büte Kıraşı, Nazım Hikmet’in hayatından kesitleri sunarken; Bilgehan Güçtemur Ahmed Arif’i, Murat Baycanlar ise Orhan Kemal’i anlattı.

Eren Kaya ve Mert Güncan’ın sazlarıyla renk kattığı programda Alaeddin Dağdelen, İsmail Çiçek, Ayşe Kuru ve Harun Talaş, büyük ustaların eserlerini dillendirdiler. Anma programına TADEKA üyelerinin yanı sıra sanatseverlerde yoğun ilgi gösterdi.

Ortaklaşa: Arama Konferansları 7 bölgeyi 7 şehirde buluşturdu. Ortaklaşa: Arama Konferansları 7 bölgeyi 7 şehirde buluşturdu.

Kıraşı: “Onları unutmuyoruz, anmayı asla ihmal etmiyoruz”

TADEKA Edebiyat Kurulu üyesi Eyşan Büte Kıraşı, program için yoğun emek harcandığını ifade ederek, “Haziran ayı çok değerli edebiyat insanlarını maalesef yitirdiğimiz bir ay. Onları unutmuyoruz, anmayı asla ihmal etmiyoruz. Haziran’ın kaçı olursa olsun muhakkak bir zaman ayırıyoruz. Etkinliğimiz Haziran’ın biraz sonuna denk geldi. Ama sanatseverlerde bizi bırakmadılar. Bizde bu etkinlik için çok çalıştık, çok prova yaptık, çok toplantı yaptık. İyi bir iş çıkarmaya çalıştık. Ahmed Arif, Orhan Kemal ve Nazım Hikmet’i andık. Umarım adlarına, efsanelerine yakışır bir şekilde anmışızdır. Teşekkürler katılan herkese” diye konuştu.

Kaynak: WOLA