Dijital Baba olarak tanınan Orhan Toker, YouTube’de yayınlanan bazı içeriklerin çocuklar üzerinde olumsuz etkilere yol açtığına dikkat çekti.

Toker, X üzerinden yaptığı paylaşımında şunları ifade etti.

YouTube'da "Hikayem Bitmedi", "Hikayem Burada", "Benim Hikayem", "Gerçek Hikayem", "İşte Benim Hikayem" gibi aramalar yaparsanız karşınıza çıkacak içeriklerden sadece birkaçını sizlerle paylaştım.

Şimdi sıkı durun: Bu kanallara gittiğinizde resmi kanalların girişimi ile kanalın YouTube tarafından engelli olduğunu göreceksiniz. Ama arama sonuçlarında çıkan kanala ait her videoyu izleyebiliyorsunuz.

Üstelik bu kanallar 12-16 yaş gençlerin karşısına algoritma tarafından kasten çıkartılıyor.

İçeriklerden birini üşenmeyin inceleyin. Animasyon ve seslendirmeye ne kadar emek harcandığına bir bakın. Öyle çeviri falan da değil, bayağı uğraşılarak üretilmiş uygunsuz içerikler. Bu içerikleri üreten kim? Hiç araştırıldı mı?

Bir de içerik silinmesin diye altına lütfetmiş açıklama yapmış: 16 yaşından küçükler için uygun değil demiş. YouTube içeriklerine yaş etiketi zorunluluğu getirse, bu içeriğe 16+ etiketi koyacak mıydın acaba? Ya da YouTube içerik üreticilerine neden yaş etiketi zorunluluğu getirmiyor?

Sizden ricam bu paylaşımı elinizden gelen her yere ulaştırın. Bazı insanlar YouTube'un tehlikelerini bilmiyor olabilir.

Not: YouTube'u değil 16 yaşın altı küçük çocukların YouTube kullanımına düzenleme getirmek en doğrusudur. Bunu en iyi yapacak olan da biz anne babalarız.

YouTube'a çocuk emanet edilmez!

Editör: Feridun Özbek