Maltepe Belediyesi’nin Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının 89. yıl dönümünde Duygu Kaya’nın moderatörlüğünü üstlendiği söyleşide uzman psikolog Pınar Sabancı, Cumhuriyetten günümüze kadın hareketlerinin gelişim sürecini anlattı.

Cumhuriyet’in toplumdaki en büyük kazanımlarından birinin kadınların toplumdaki yeri olduğuna vurgu yapan Sabancı “Bu kazanımların elde edilmesinde Atatürk’ün çok büyük emeği var. Medeni Kanun’un kabulü, eğitim hakkı, seçme seçilme hakkı, kadınların iş hayatına katılma teşvikiyle birçok kazanım elde ediliyor. Bugün istediğimiz noktada mıyız?  Haklarımız için hep mücadele etmek durumundayız.  Her şeyden önce Atatürk’e çok şey borçluyuz.” diye konuştu.

Ortaklaşa: Arama Konferansları 7 bölgeyi 7 şehirde buluşturdu. Ortaklaşa: Arama Konferansları 7 bölgeyi 7 şehirde buluşturdu.

Atatürk’ün vizyonerliğine vurgu yapan Sabancı şöyle dedi: “Atatürk kadınların hakları için hep yanlarında oldu. Dünyada her şey kadının eseridir demiştir. Kadınların erkeklerden daha aydın ve faziletli olması gerektiğine dikkat çekmiştir. Annelik görevi kadınlara düşüyor. Toplumları yetiştirenlerin kadınlar olduğunu bildiği için kadınlar için mücadele verdi. Vatan işgalinde herkes beraber savaşmışken Meclis’te kadının seçme seçilme hakkının sunulması teklifi verdiğinde çok karşı çıkılıyor. Atatürk söylemleriyle, reformlarıyla bu algının değişmesinin en önemli isimlerden biri. Bu mücadelenin devam etmesi gerekiyor.”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Anadolu’da Türk kadınının önemli bir yeri olmasına karşın kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekerek “Eğitimin olmadığı, eğitimin yanlış aktarıldığı ülkelerde ve toplumlarda şiddette kaçınılmaz oluyor. Erkek egemen kültürle yetişen toplumlarda, erkeğin üstün olduğu sürekli aktarılırsa karşılaşacağımız tablo budur. Her şey biraz da kadınlara bağlı. Annenin verdiği ilk eğitim her şeyden daha önemlidir. Annenin eğitin verebilmesi için eğitim alması, ekonomik özgürlüğe sahip olması lazım.” dedi.

Kaynak: WOLA