3. İlim Yayma Türkiye’nin Akademi Ödülleri’nde İlim Yayma Vakfı’nın 50. yılında 50. yıl özel ödülü Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’a verildi.

Sinan Albayrak’ın sunuculuğunu üstlendiği 3. İlim Yayma Türkiye’nin Akademi Ödülleri’ne kanser ile ilgili çalışmalarına devam ettiği için gelemeyen Aziz Sancar adına ödülü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal aldı.

Karayolları arşivi 100. Yıl Kütüphanesi'nde buluştu Karayolları arşivi 100. Yıl Kütüphanesi'nde buluştu

19’UNCU ASRIN ŞARTLARIYLA 21’İNCİ ASRIN BİLİMİ YAPILAMAZ

Aziz Sancar ödül törenine gönderdiği video mesajda, “Bu büyük bir ödüldür. İlim Yayma Vakfı’nın uzun bir tarihi vardır. Türkiye’de ilmin gelişmesi için çok büyük katkıları olmuştur. Bu vakfın Türkiye’ye yaptığı hizmetleri öğrenince ve bana ödül vereceklerini öğrenince çok memnun oldum. Vakfın görevlilerine beni takdir ettikleri için gönülden teşekkür ederim. Türkiye’de ilimin yayılması için büyük bir destektir. Gerçekten güzel bir şey ve bunu yapanları gönülden tebrik ederim.

İyi bir araştırmacı merakı olmalıdır. Araştırmanın tabiatını, sırlarını çözmenin kolay olmadığını baştan bilmelidir. Dünyada olup biten bütün çalışmalardan haberiniz olmalı özellikleri teknik gelişmeleri bilmeniz lazım ki çalışmalarınızda kullanabilirsiniz yoksa 19’uncu asrın şartlarıyla 21’inci asrın bilimi yapılamaz. Hem teknolojide hem de bilimsel kavramlarda ne olup bittiğini bilmek, okumak, takip etmek lazım.

NOBEL’İ ALDIĞIMDA TÜM TÜRKİYE SEVİNDİ

Nobel aldığımın ilan edildiği gün Cumhurbaşkanı Japonya’daydı. Özellikle Cumhurbaşkanımızla olan bu iletişimi anlatmak isterim. Bir Türk’ün Nobel aldığını öğrenmiş ve öğrenir öğrenmez hemen bana telefon etti ve tebrik etti. Tüm Türkiye için benim beklediğimin çok üstünde bir tepki oldu. Bütün Türkiye sevindi. Ben doktorluk yaptım. İnsanların acılarını gördüm.  Kanserli hastalar gördüm. Onlara karşı çaresizliğimi gördüm. Doktor olarak çünkü yapacak bir şeyim yoktu. Ve anladım ki bunların çözümü temel bilim yapmak ve bu konuda yardımcı olmak. Bundan ayrı tabiatı anlamak.

İlim Yayma Vakfı’nın temel bilimlere destek vermesi beni gerçekten mutlu etti. Ve umarım ki gelecekte bu geleneği devam ettirirler.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, GENÇLERİN UFUKLARININ AÇILMASINA KATKILARI İÇİN AZİZ SANCAR'A TEŞEKKÜR ETTİ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen İlim Yayma Vakfı İlim Yayma Mükâfatları takdim törenine katılarak bir konuşma yaptı.

Bu yıl, önceki yıllardaki başlıklara ilave olarak Prof. Dr. Aziz Sancar'a İlim Yayma Vakfı 50. yılına özel bir mükâfat takdim ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemize hizmetleri ve özellikle gençlerin ufuklarının açılmasına yaptığı katkılar için Sancar'a şükranlarını gönderdiklerini söyledi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

3 farklı kategoride ödüller sahiplerini bulurken "Büyük Ödül"ü İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Akduman ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden aldı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, "Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri Ödülü"nü Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhami Gülçin'e verdi.

Milli Eğitim Bakan Yusuf Tekin, "Sosyal Bilimler Ödülü"nü Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Kurşun'a verdi.

Kaynak: WOLA