Türkiye başta olmak üzere Bosna-Hersek, Paris, New York, Londra, Pekin, Ottawa gibi dünyanın farklı coğrafyalarından fotoğrafların yer aldığı sergide, Reha Akçakaya'nın kızılötesi tekniğini kullanarak elde ettiği 26  fotoğrafı sergileniyor.

Sanatçının özgün bakış açısıyla oluşturduğu fotoğrafların yer aldığı sergi, ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunuyor. Kızılötesi (infrared) tekniğiyle elde edilen görseller katılımcıları, doğanın ve insanın içsel dünyasını keşfetmeye yönelik derin bir yolculuğa davet ediyor.

Fotoğraf Sanatçısı Reha Akçakaya ise uzun bir aradan sonra kişisel bir sergi açtığını belirterek, ilk kez bir müzede eserlerinin sergilendiğini kaydetti. Fotoğrafların farklı bir teknik ile üretildiğini belirten Akçakaya, eserlerde bir ima veya yönlendirme bulunmadığını aktardı.

Serginin Küratörü Engin Özendes de serginin çıplak gözün gördüğünden farklı şeyler sunduğunu belirterek, katılımcıları, gerçekten düşe götürdüğünü ifade etti. Sanatçının fotoğraf teknikleri kullandığını anlatan Özendes, kişiliğinden ve duygularından gelen farklı bir fotoğraf dünyası oluşturduğunu vurguladı.

Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, özel bir serginin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kızılötesi fotoğrafçılığın sadece teknik bir yenilik değil, aynı zamanda sanatın ve bilimin muhteşem bir birleşimi olduğunu ifade eden Özdemir, sanatçının bu teknikle çektiği fotoğraflarla görsel bir şölen sunduğunu kaydetti.

Olafur Eliasson’ın Türkiye’deki ilk sergisi İstanbul Modern’de Olafur Eliasson’ın Türkiye’deki ilk sergisi İstanbul Modern’de

Nilüfer Belediyesi Fotoğraf Müzesi'nde sergilenen eserler, 3 Kasım 2024 Pazar gününe kadar gezilebilecek.

Kaynak: WOLA