Selahattin Yusuf, “Kültür dediğimiz şey bir atmosfer içerisinde olur ve biter. Buna muhit diyoruz. Artık muhitler yok. Siz muhitleri olmayan şehrin insanlarınız, öyle olacaksınız ve öyle kalacaksınız maalesef” dedi.

Sultanbeyli Kitap Fuarında konuşan Selahattin Yusuf, “Kültür dediğimiz şey bir atmosfer içerisinde olur ve biter. Ben Çengelköy civarında yaşıyorum. Mesela Çınaraltı’na bazı yaşlı abilerimiz akademi diyorlar çünkü orada Sezai Karakoç, İsmet Özel gibi bir sürü insan oradan bulunurlarmış. Buna muhit diyoruz. Artık muhitler yok. Siz muhitleri olmayan şehrin insanlarınız ve öyle olacaksınız ve kalacaksınız maalesef. Çünkü muhitler sakıncaları baştan ortadan kaldıran şeylerdi. Çünkü muhitte üstatlar, tecrübeli yazarlar, şairler, sanatçılar o sohbet esnasında zaten tehlikelere dikkat çekiyorlar. O bir eliminasyon, bir filtre görevi zaten görüyordu.

Muhitleri şu anda dijital teknolojilere teknik olarak devretmiş durumdayız. Fakat bu çok büyük tehlike arz ediyor. Çünkü video seyrederken biz onunla baş başayız. Bize başka bir üstat birisi yetişip ya bir dakika, o saçma bir lgbt lobisinin tuzağı sen o şekeri yutma çünkü içinde zehir var diyecek kimse olmayabilir. Anneniz yetişmeyebilir. Öğretmeninizin eli uzanmayabilir. Babanızın gözünden kaçabilir. Dolayısıyla bir mayın tarlasında yürüyorsunuz.” dedi.

Kaynak: WOLA