Şermin Yaşar, “Çocuklara verilen o kadar çok koru mesajı var ki. Çevreni, dilini, Cumhuriyeti koru. Çocuklarda nasıl yapacaklarını bilmiyorlar ama tanımalılar, tanırlarsa severler.” dedi.

Kocaeli Kitap Fuarı’nda kitapseverler ile buluşan Şermin Yaşar, “İnsanlar müzeleri gezerken çok üstün körü geziyorlar. Girip çıkıyorlar. Bir şeye bakmadan hemen okumadan düşünmeden geziyorlar. Müze öyle gezilmez. Müzede vakit geçirilir. Oraya zaman ayıracaksınız. Biraz orada kalmanız gerekiyor. Gittiğiniz müzeye defalarca gidebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Her gittiğimde yeni bir şey keşfediyorum. Siz önce kendinizi dolduracaksınız. Sonra onun içinden kendi inandığınızı seçeceksiniz.

Bu yıl hepimiz için çok güzel bir yıl. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı. Bunu çok önemsiyorum. Çünkü bizim ülkemizde hep şu mesaj veriliyor. Her şeyde koru, koru, koru. Çocuklara verilen o kadar çok koru mesajı var ki. Çevreni koru, dilini koru, Cumhuriyeti koru. Yavrum çocuklarda nasıl yapacaklarını bilmiyorlar ama şuna ihtiyaçları var. Tanımalılar, tanırlarsa eğer doğru tanımalılar. Ben kelime müzesinde de aynı şeyi yapmak istemiştim. Önce Türkçeyi gerçekten tanısın. Tanırsa sever, severse zaten korur. Cumhuriyet içinde böyle. Cumhuriyeti tanıyın. Kazanımlarını tanıyın. Sevin sonra insanlar zaten sevdiklerini korurlar.” dedi.

Kaynak: WOLA