Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri Valiliği’nin balon uçuşlarıyla birlikte daha da hareketlenen önemli tarih, doğa ve turizm destinasyonlarından olan Soğanlı Vadisi’ni 2023 yılında 200 bin kişi ziyaret etti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Gökmen Çiçek ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ile birlikte Soğanlı Vadisi ve restorasyonu tamamlanan Tahtalı Kilise’de incelemelerde bulundu.

Heyet, Kayseri’nin önemli tarih, doğa ve turizm değeri olan Soğanlı Vadisi’nde ve restorasyonu tamamlanan Tahtalı Kilise’de incelemelerde bulundu.

SOĞANLI VADİSİNİ 2023’TE 200 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Soğanlı Vadisi incelemeleri esnasında açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Soğanlı Vadisi’nin hak ettiği yere gelmek üzere olduğunu belirterek, “Geçmişte buranın yollarıyla ve gezi yollarıyla ilgili ciddi sıkıntılar vardı. Tabi turistler ulaşamadığı için yeterli anlamda da turist akışını buraya sağlayamamıştık. Yıllık 10 binlerde olan turist sayısı bu çalışmalar ve gerek Büyükşehir Belediyemizin gerek Valiliğimizin yaptığı yatırımlar sayesinde ve Bakanlığımızla birlikte koordineli bir şekilde 200 binleri buldu” diye konuştu.

SOĞANLI, SON 1 YILDA ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE BİR İVME KAZANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte koruma amaçlı imar planı çalışması yapıldığını ifade eden Yazgı, “Şuanda çevre bakanlığımızla birlikte koruma amaçlı imar planı yapılıyor. Tabi uzun soluklu süreçler. Bu tür yerlerde, turizme açılacak alanlarda on kere düşünüp bir kere hareket etmek gerekiyor. Doğru planlamayla, lokasyonların doğru belirlenmesi, turizm alanlarının doğru belirlenmesi, kültür varlıklarının doğru bir şekilde korunup kollanması gerçekten önem arz ediyor. Bu noktada tabi ki hemen bu yaz itibariyle öyle bir şey dememiz biraz güç ama zaten son 1 yılda çok hızlı bir şekilde ivme kazandı Soğanlı. Bunun devam etmesi için biz bakanlık olarak üzerimize düşeni yapacağız.” şeklinde konuştu.

KAPADOKYA GENİŞ BİR ALAN BÜTÜNSEL OLARAK DÜŞÜNÜLMESİ GEREK

Kapadokya alanının geniş bir alan olduğunu, sadece Nevşehir Ürgüp, Göreme ile daraltılmaması gereken bir alan olduğunu ve Aksaray, Niğde ile Kayseri’ye kadar bütünsel olarak düşünülmesi gerektiğine işaret eden Bakan Yardımcısı Yazgı, “Turistlerin doğru bir gezi rotası ile mümkün olduğu kadar daha uzun süreli kalması ile ancak ve ancak turizmi buralarda geliştirebiliriz. Bizim tabi öncelikli hedeflerimiz mevcut yerlerin turizme kazandırılması ve restorasyonlarının hızlı bir şekilde yürütülmesi ve otel ihtiyacı olan yerlerin otel olarak belirlenmesi imarda koruma amaçlı imar planında, restorasyonu gerçekleştirilmesi gereken alanların hızlı bir şekilde buna başlamasını amaçlıyoruz. Buna göre de hızlı bir şekilde yol alacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Topkapı Sarayı tarihinde ilk kez gece ziyaretine açıldı. Topkapı Sarayı tarihinde ilk kez gece ziyaretine açıldı.

BALON TURİZMİNİ YÜKSELTMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Kültür yolu festivalleri konusunda da açıklamalarda bulunan Yazgı, kültür yolu festivallerinin belli bir plan dâhilinde devam ettiğini belirterek, “Şimdi burada da balon turizmini burada biz yükseltmeye çalışıyoruz. Buraların bu turizm kapasitesi ile birlikte Büyükşehir’imizle, Valiliğimizle zaten birçok festivalleri, gastronomisi ile birlikte yapıyoruz. Kayseri’nin özellikle gastronomisi çok önemli yani bu kültür varlıkları kadar, gastronomi de bizim Kültür Turizm Bakanlığı olarak en önemli hedef noktalarımızın başında geliyor. Kayseri de bu noktada çok şanslı ve bu alanların hepsini kapsayıcı bir kültür festivalini, planlamasını düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: WOLA