Heykeltıraş sanatçıları Sude Arslan ve Deren Özek’in metal ve taş malzemelerle hazırladıkları 13 eserin yer aldığı ilk heykel sergileri Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.

MİTOLOJİK VARLIKLARI METAL MALZEMEYLE GÜNÜMÜZE YANSITTI

Mitsel imgelere yer verdiği eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunan Sude Arslan “Sanatın, Apollon’un hükmettiği temsil edilemeyen, bilinçaltı dünyasına ait olduğunu düşünüyorum. Bilim ve temsiller dünyası buz dağının su üstünde görünen yüzde onluk kısmıdır. Bu dünyada her şey açık seçiktir, her şey bir kimliğe sahiptir, bilimin dünyasıdır. Buz dağının su altında kalan yüzde doksanlık kısmındaysa her şey karma karışıktır, hiçbir şeyin kimliği yoktur. Asıl amacım ‘Kemancı’ adını verdiğim günümüze ait bilinçaltı dünyasının satirlerini, Minotor’unu, Abubis’ini yapabilmektir. İşe, binlerce yıldır yapılagelen mitolojik varlıkların temsillerini yaparak başladım.” dedi.   Mitolojik varlıkları günümüze yansıtmak için metal malzemeyi tercih ettiğini aktaran Arslan “Geçmişe ait imgeler fırının ateşi ve kaynak makinesinin hararetiyle buluşarak benim için heyecan verici bir maceraya dönüştü.” diye konuştu. 

KADIN İMGELERİNİ HEYKELE DÖNÜŞTÜRDÜ

Irgandı Sanat Galerisi’nde eserler, sanatseverlerle buluşuyor Irgandı Sanat Galerisi’nde eserler, sanatseverlerle buluşuyor

Kadın imgeleriyle ilgili yapıtlarıyla sanatseverlerin karşısına çıkan Deren Özek ise “Yaşamın uyumunun, dengesinin, ahenginin önemli bir unsuru olarak kabul ettiğim kadının, kadınla özdeşleştirilen kavramlardan hareketle belli bir sistematik dahilinde binlerce yıl boyunca suların taşları aşındırıp çakıl taşlarına çevirmesi gibi taştan bir kadın değil de kadından bir taş yapmak istedim. Taşın özünü bulan sular gibi ben de kadını mümkün olduğunca detaylardan arındırarak kadın imgeleri yapmaya çalıştım.” diye konuştu.

Sergi 5 Temmuz Cuma gününe dek Galeri Maltepe’de ziyaretçilerini bekliyor.


piabet
Kaynak: WOLA