Şampiyon kardeşlerin gerçek hikâyesinden sinemaya uyarlanan, başrollerini Zac Efron, Jeremy Allen White ve Harris Dickinson'ın paylaştığı film çok özel bir ön gösterim için 7 Mart'ta İKSV Galaları'nda!

Parlak oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Demir Pençe, Amerikan güreşinde (NWA, WCWA) bir döneme damga vuran, spor dünyasının Kennedy'leri, bu sporun rock yıldızları olarak anılan Von Erich ailesinin zaferler ve trajediler içeren, duygu yüklü hikâyesini anlatıyor.

Kendisi çok başarılı bir güreşçi olan baba Fritz Von Erich, oğullarını da zirveye taşımak için despotça, zalimce yöntemler uygulamaktadır. Şampiyon kardeşler sporda zirveye doğru tırmanırken, tüm aile çalkantılı olaylara, büyük güçlüklere göğüs germek zorunda kalır. Zac Efron, Jeremy Allen White, Harris Dickinson, Maura Tierney, Stanley Simons, Lily James, Holt McCallany gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken ve A24 imzası taşıyan filmi Martha Marcy May Marlene, The Nest ve Dead Ringers dizisiyle tanınan yetenekli yönetmen Sean Durkin yazıp yönetti.

Raging Bull ve The Deer Hunter’dan esinlenen Sean Durkin, "Demir Pençe yas ve acı hakkında değil; acıyı görmezden gelmenin sonuçları üzerine; aile, baba-oğul ilişkileri ve kardeşler hakkında bir film" diyor.

Filmde yer alan dövüş sahneleri canlı olarak izleyici karşısında tek defada çekildi. Filmin müziklerini ise Arcade Fire'dan Richard Reed Parry besteledi. Film, Indiewire'da Zac Efron, "hayatının performansını sergiliyor", Rolling Stone'da Jeremy Allen White ise "The Bear'de müthiş bir aktör olduğunu kanıtlamıştı; bu filmle geri kalan herkesi ikna edecek" sözleriyle övülüyor. Demir Pençe ayrıca ABD Ulusal Eleştiri Kurulu'nun 2023'ün En İyi 10 Filmi listesine dahil oldu ve En İyi Oyuncu Kadrosu seçildi.

Demir Pençe vizyondan önce 7 Mart Perşembe akşamı saat 21.00’de Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması’nda.

Film, 13 yaş ve üzeri izleyiciler için uygundur.

Kaynak: WOLA