Milli Saraylar Başkanlığı’na bağlı Topkapı Sarayı, müze olarak faaliyet göstermeye başladığı 1924 yılından bu yana tarihinde ilk kez gecenin ışıkları altında ziyaret edilebilecek.

Topkapı Sarayı’nı gecenin ışıkları altında keşfetme imkânı sunan uygulama, 29 Haziran 2024 Cumartesi günü başladı. Yeni uygulama ile Topkapı Sarayı her cumartesi 21.00 – 23.00 saatleri arasında gezilebilecek. Saray’ın etkileyici mimarisi, tarihî dokusu ve görkemli geçmişi, gece turlarıyla bambaşka bir boyut kazanmış olacak.

GECE ZİYARETLERİ, GRUPLAR HALİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Osmanlı medeniyetinden günümüze miras kalan en önemli abidelerden Topkapı Sarayı’nda uygulanacak gece turları, gruplar halinde gerçekleştirilecek. İlk grup cumartesi günü saat 21.00’de, ikinci grup ise saat 22.00’de kabul edilecek. Grupların 300 kişiyi geçmemesine dikkat edilecek. Geziye özel biletler, gişeden temin edilebilecek.

HAREM-İ HÜMAYUN’UN BİRÇOK BÖLÜMÜ GECE GEZİLEBİLECEK

Tarih meraklılarını geçmişte yolculuğa çıkaracak olan gece turlarının başlangıç ve bitiş noktası Bâb-ı Hümayun olacak. Gezi kapsamında ikinci avluda yer alan Divan-ı Hümayun, Kubbealtı ve Saray Saatleri Galerisi görülebilecek. Harem bölümünde de Karaağalar Mescidi, Karaağalar Taşlığı, Cariyeler Koridoru, Valide Sultan Dairesi, Hünkâr Hamamı, III. Murat Has Odası, Gözdeler Dairesi ve Mabeyn Taşlığı, Altın Yol ile yeni sergi düzeniyle yakın zamanda ziyarete açılan Kuşhane Mutfağı gezilebilecek.

MUKADDES EMANETLER DAİRESİ VE HAZİNE SERGİSİ DE AÇIK OLACAK

Gece ziyaretleri kapsamında Topkapı Sarayı’nın üçüncü avlusunda yer alan Arz Odası, Mukaddes Emanetler Dairesi ve Fatih Köşkü ile Hazine Sergisi de yeniden keşfedilebilecek. Topkapı Sarayı’nın dünyaca ünlü Hazine Sergisi içerisinde yer alan Kaşıkçı Elması, Topkapı Hançeri ve Altın Taht gibi şaheserler de görülebilecek.

İSTANBUL’U SARAY’IN TERASLARINDAN GECE SEYRETME İMKÂNI

800 yıllık “Obruk Kervansaray” müze ve otel oldu. 800 yıllık “Obruk Kervansaray” müze ve otel oldu.

Topkapı Sarayı’nda gece turları, ‘köşkler bahçesi’ olarak tanımlanan son avluda şehir manzarasıyla daha da etkileyici hale gelecek. İstanbul’u, gecenin ışıkları altında seyretmek mümkün olacak. Bu eşsiz gezi kapsamında ziyaretçiler, Havuzlu Teras’ta dolaşabilecek, İftariye Kameriyesi’nden İstanbul’un tarihî siluetini seyre dalabilecek ve Mecidiye Köşkü’nün terasından panoramik şehir manzarasının tadını çıkarabilecek.

TOPKAPI SARAYI GECE TURU BİLET FİYATLARI

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 1000 TL

Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 5000 TL

Kaynak: WOLA