Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu olan etkinliğe başvurular www.trt12punto.com adresinden 12 Şubat tarihine kadar yapılabilecek.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto 2024” için başvurular başladı. TRT’nin 6’ncısını gerçekleştireceği etkinlik bu yıl da Türk ve dünya sinemasının önde gelen isimlerini bir araya getirecek. “12 Punto 2024”e, ana yapımcısı Türk bir yapımcı olan uzun metrajlı film projeleri, Türk bir yapımcının düşük paylı ortak olduğu uluslararası uzun metrajlı film projeleri ve kısa film projeleri başvuru yapabilecek. “12 Punto 2024”e uzun ve kısa metrajlı film proje başvuruları 12 Şubat Pazartesi gecesi saat 23.59’a kadar devam edecek. Başvurular sadece www.trt12punto.com adresi üzerinde yer alan başvuru formu üzerinden gerçekleştirilecek.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

12 Punto 2024 için başvuruların başladığını sosyal medya hesabından duyuran TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “Sinemaya yeni bir soluk getiren Türkiye'nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu 12Punto'ya başvurular başladı. TRT olarak bu yıl 6'ncısını düzenleyeceğimiz 12 Punto'ya başvurular http://trt12punto.com'dan yapılabilecek.” ifadelerini kullandı.

Uzun ve kısa metrajlı film projeleri kabul edilecek

Türk sinemasının usta yönetmen, yapımcı ve senaristlerinden oluşan ön jürinin uzun metraj projeleri değerlendirmesinin ardından 12 finalist proje, 16 Nisan’da açıklanacak. Ardından dünya sinemasının önde gelen isimlerinin yer aldığı uluslararası jüri ise; 12 finalist proje arasından 3 projeye “TRT Ortak Yapım Ödülü”, 3 projeye “TRT Ön Alım Ödülü” ve 6 projeye “TRT Proje Geliştirme Ödülü” verecek. Ödül kazanan projeler 14 Temmuz’da gerçekleşecek 12 Punto 2024 Kapanış ve Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Kısa metrajlı proje başvuruları arasından 6 projeye ise “TRT Kısa Film Yapım Ödülü” verilecek, kazanan projeler 16 Nisan’da açıklanacak. Ödül kazanan proje sahipleri 7-14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek “12 Punto 2024” haftasında, Türk sinemasının usta senaristlerinin yürüteceği senaryo geliştirme atölyelerine katılarak filmlerini geliştirecekler.

12 Punto’dan uluslararası ortak yapımlara ödül

Türk yapımcıların düşük paylı ortak olduğu uluslararası ortak yapımlar da 12 Şubat 2024 tarihine kadar 12 Punto’ya başvurabilecek. Dünyanın her yerinden uzun metrajlı film projelerine açık olan “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü” başvuruları, projenin Türk ortak yapımcısı tarafından yapılabilecek. Kazanan projelerin sahiplerine ödülleri 14 Temmuz’da gerçekleşecek 12 Punto 2024 Kapanış ve Ödül Töreni’nde verilecek.

12 Punto’da ilk kez 2020’de verilen “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü”nü kazanan Türkiye-İspanya-Fransa ortak yapımı “Kutsal Ruh” dünya prömiyerini dünyanın en prestijli film festivallerinden Locarno Film Festivali’nin ana yarışmasında gerçekleştirmiş ve ödül kazanmıştı.

2020’de ödül alan Türkiye-Ukrayna ortak yapımı “Klondike” dünya prömiyerini dünyanın en önemli film festivallerinden Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirerek, “En İyi Yönetmen” ödülünün sahibi oldu.

2022’de ödül alan Türkiye-Azerbaycan-Meksika ortak yapımı “Balıklara Hutbe” filmi Locarno Film Festivali’nde yarışarak ödül kazandı.

2023’te ödülün sahibi olan Türkiye-Polonya-Fransa-Çekya-Belçika ortak yapımı “Green Border” filmi ise, dünyanın en eski ve büyük film festivali olan Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yarışarak toplam 7 ödülün sahibi olmuştu.

“TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü” ile birlikte, Türk sinemasının gerçek manada uluslararası bir kimlik kazanmasının önü de açılıyor.

Geçen yıl 417 uzun ve kısa metrajlı proje başvurusu yapıldı

12 Punto’nun uluslararası jüri üyeleri her yıl dünya sinemasının en etkili isimlerinden oluşuyor. 2023’te uluslararası jüri; Oscar Ödüllü yönetmen Danis Tanovic, Oscar Ödüllü yapımcı Ewa Puszczynska, Doha Film Enstitüsü’nün CEO’su Fatma Alremaihi, Saraybosna Film Festivali’nin kurucusu Mirsad Purivatra ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi’nin Direktörü Dennis Ruh’tan oluşuyordu. Geçtiğimiz yıl 12 Punto’ya ana yapımcı ve uluslararası ortak yapımcı kategorilerinde toplam 121 uzun metrajlı ve 296 kısa metrajlı olmak üzere toplam 417 proje başvuru yaptı.

12 Punto 2024’te uzun metrajlı projeler için başvuru süreci nasıl işliyor?

12 Punto 2024’e başvuran projeler, bağımsız ve profesyonel sinemacılardan oluşan 5 kişilik ön jüri tarafından değerlendirecek. Finale kalan 12 projenin ekipleri 7-14 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek 12 Punto 2024 haftası esnasında dünyaca ünlü senaryo ve pazarlama danışmanları ile toplantılar gerçekleştirecek. Ardından projelerini uluslararası sinema sektörünün en önemli isimlerinin yer aldığı uluslararası jüriye sunacaklar. Başvurular için tür ve konu kısıtlaması bulunmuyor. Uzun metrajlı proje başvurularının bir yapım şirketi tarafından yapılması gerekirken; kısa metrajlı proje kategorisinde ise böyle bir şart aranmıyor, bireysel başvurular da kabul ediliyor.

Kaynak: WOLA