Tüketici ve Çevre Hakları Federasyonu Başkanı Osman İlhan, Tüketici Hakem Heyetlerine başvurularda 2024 yılı itibariyle parasal değerlemenin yeniden belirlenmesini değerlendirdi.

2023 yılı için 66 bin lira olan tüketici uyuşmazlığı sınırı, 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle 104 bin liraya çıkarıldı.

Konu ile ilgili wolagada.com sitemize açıklamalarda bulunan Tüketici ve Çevre Hakları Federasyonu Başkanı Osman İlhan, “Tüketici hakem heyetlerinin görev alanını belirleyen başvuru sınırları tüketici uyuşmazlıklarının değerleri açısından her yıl Ticaret Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen yeniden değerleme oranında bu yılda tekrar belirlendi.

Konfederasyonumuz, Federasyonlarımız ve derneklerimizin Tüketici Konseyindeki görüşlerinin dikkate alınmasından dolayı memnuniyetimizi ifade etmeliyiz. 

Bakanlığın 2024 yılı için yapmış olduğu değerleme tüketici lehine gayet yerinde olmuştur. Günümüzde bir cep telefonu veya başka bir ürün 100 bin TL gibi fiyatlara satıldığını düşündüğümüzde yeni değerlendirme yerinde ve uygun bir karar olmuştur.

Fiyat değerlemesinin yapılmaması mahkemelerde yoğunluk oluşturacaktı. Mahkemelerin kesinleşmesi ise en az 1 yıl en çok 3 yıl süreceğinden tüketicinin mağduriyetini artıracaktı. Bu açıdan yapılan değerleme önemli ve yerindedir.

RAPÖRTÖR VE HAKEM HEYETİ SAYILARI ARTILMALI

Yeni değerleme ile tabii ki Tüketici Hakem Heyetine yapılacak olan başvurular katlanarak artacak. Tüketici adına bu karar verimli olsa da başvuru dosyalarının artmasıyla raportörlerin ve hakem heyeti üyelerinin iş yoğunluğu da bir o kadar artacaktır. Raportör ve Hakem Heyeti üyelerinin sayılarının da artırılması gerekmektedir. Aksi taktirde raportörlerin kararları hazırlayıp hakem heyetlerine sunması zaman alacağından karar alma süreçlerinde beklemeden kaynaklı mağduriyetler oluşacaktır.” dedi.

Ticaret Bakanlığı, 1 Ocak 2024’ten itibaren uygulanmak üzere, 2023 yılı için belirlenen %58,46’lık yeniden değerleme oranına göre tekrar belirlendi. 2024 yılı için 104 bin Türk Lirasının altında bulunan tüketici uyuşmazlıklarında, İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapılabilecek.

Kaynak: WOLA