Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatını anlatan ve Cumhuriyetin 100. yılına armağan edilen belgeselin ilk gösterimi 88. doğum gününde yapıldı.

Belgeselin yapımcılığını ve senaryosunu Özlem Özdemir kaleme alırken, müziklerini Ali Kocatepe, yönetmenliğini de Atilla Alicikoğlu üstlendi.

Türkan Saylan’ın adının yaşatıldığı Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşan belgeselde Türkan Saylan’ın kız çocuklarının okutulması için verdiği mücadelesi, bilim dünyasına katkıları ve cüzzamla mücadelesi anlatıldı.

ÇALIŞMALARI BİR YIL ÖNCE BAŞLADI

12 Punto 2024, Filistinli yönetmenler ve filmlerini İstanbul’da konuk edecek. 12 Punto 2024, Filistinli yönetmenler ve filmlerini İstanbul’da konuk edecek.

Gazeteci- yazar Özlem Özdemir, Türkan Saylan’ın toplum için oldukça önemli bir isim olduğunun altını çizerek “Çalışmalara bir yıl önce başladık. Cumhuriyetimizin 100. yılında bir Cumhuriyet kadınının hayatını anlatan bu belgeseli halkımıza armağan etmenin gururunu yaşıyorum. Umarım Türkan Saylan’ın çabalarının özellikle gençlere ulaşmasına katkısı olur.” şeklinde konuştu.

BELGESELİ, CUMHURİYET’İN 100. YILINA ARMAĞAN EDİLDİ

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Türkan Saylan’ın hayatı boyunca Cumhuriyet değerlerine bağlı kaldığını ve bu sebeple belgeseli Cumhuriyet’in 100.  yılına armağan ettiklerini belirterek “Cumhuriyet, bir kadın devrimiydi. Kadınlarımızın mücadelesi kurtuluşun anahtarı oldu. Türkan Saylan da her şeyden önce Cumhuriyet aşığı bir bilim kadınıydı. Cumhuriyet’in kendisine sağladığı olanaklarla yetişmiş ve hayatı boyunca Cumhuriyet’e olan borcunu ödemek için çalışmış bir Cumhuriyet kadınıydı. Dolayısıyla bu belgeselin Cumhuriyetimizin 100. yılında hazırlanması bizim için büyük bir önem taşıyor. Bu belgesel Cumhuriyetimize armağan olsun. Türkan Saylan bedenen aramızdan ayrılmış olsa bile fikirleriyle hâlâ hayatımızda. Onun fikirleri etrafında birleşmeye ve düşüncelerine sahip çıkarak çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: WOLA