Şebnem Akman Balta, Amerika’da kişi başı harcama 2700 dolar, İngiltere’de 2400 dolar, İspanya’da ise 1350 ile 1400 dolara arasındadır. Bize en yakın rakip kişi başı harcamada İspanya ve bu sene hedeflememiz gereken kişi başı harcama 1450 dolar üzeri olmalıdır” dedi.

“HEDEFİMİZ 80 MİLYON TURİST VE 75 MİLYAR DOLAR GELİR”

Coğrafya açısından oldukça güçlü kültürel mirası arkasına almış ülkemiz nitelikli turisti yakalamakta zorlandı. Yaşanan İsrafil Filistin savaşı ve depremler maalesef bir ay boyunca turizmde durağanlığa neden oldu. Sanitas SPA & Wellnesskurucu ortağı, turizm acentesi Medulux Health&Travel’ın sahibi ve Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Şebnem Akman Balta, “2024 yılı için 2023 yılı başı koymuş olduğumuz ilk hedefleri 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir uzak hedef olmayacaktır. Hatta siyasi krizler olmaz ve enflasyon muhasebesi uygulaması ekonomide alınacak tedbirler ve önlemler ile Avrupa ile aramızda fiyat rekabet üstünlüğü elde edersek hedefimizi 80 milyon turist ve 75 milyar dolar gelir elde edebiliriz” dedi.

“YUNANİSTAN İLE ÇEKİŞMELİ BİR SEZONA HAZIRLANILIYOR”

Yüksek enflasyon ile artan maliyetler turizm sektörünü de doğrudan etkiliyor. Şebnem Akman Balta, “Turizmde girdi maliyetlerinde yaşanan yüzde 300 üzeri artış nedeni ile fiyatlar anlamında Yunanistan ile çekişmeli bir sezona hazırlanıyor. İç turizmde Bodrum’un bu durumdan etkileneceğini düşünüyorum ve fiyat performansında bir düzeltme yapacağını düşünüyorum” diye konuştu. Balta, “Turizmde çeşitlilik anlamında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı(TGA)’ nın da desteği ile yeni destinasyonlar, sağlık alanındaki başarısı ayrıca yeme içme ve kültür rotaları sayesinde Türkiye 4 ya da 5 yıl içerisinde daha da gözle görülür bir pazarlama farkındalığı yaratacaktır” dedi.

“USA PAZARINI DA DAHA GÜÇLÜ YENİDEN HEDEFLEYEBİLİRİZ”

Misafirperverliğimiz ve yiyecek içecek alanındaki çeşitliliğimizi Dünyadaki büyük fuarlara ev sahipliği yaparak veya ünlü Hollywood yıldızlarını da ağırlayarak USA pazarını da daha güçlü yeniden hedefleyebiliriz diyen Şebnem Akman Balta, “Siyasi krizlerden turizmi koruyabilirsek USA vatandaşlarına da vize muafiyeti verildiği için Roma yerine İstanbul tercih noktası olabilir. Antalya Kapadokya ‘da Amerikalıların radarına girebilir. Doğru verilere ulaşırsak her konuda daha doğru güncelleme yapılarak daha reel sonuçlara hedeflere planlama yapabiliriz. Hepimiz iyi niyetliyiz ve amacımız ülkemize daha fazla ziyaretçi kazandırmak ve daha karlı işletmelere sahip olarak kayıt dışı geliri kontrol altına alarak devletimizi hak ettiği noktaya getirmek olmalıdır” dedi.

“BİZE EN YAKIN RAKİP İSPANYA”

Sanitas SPA & Wellness kurucu ortağı, turizm acentesi Medulux Health&Travel’ın sahibi ve Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Şebnem Akman Balta, “Yıl sonunda 2022 yılını yüzde 13 artış ile kapattık.2022 yılında 887 dolar olan kişi başı harcama 2023 yılında 950 dolar olarak pozitif yönde seyir gösterdi. Amerika’da kişi başı harcama 2700 dolar, İngiltere’de 2400 dolar, İspanya’da ise 1350 ile 1400 dolara arasındadır. Bize en yakın rakip kişi başı harcamada İspanya ve bu sene hedeflememiz gereken kişi başı harcama 1450 dolar üzeri olmalıdır. Özellikle deniz kum güneş üçgenini de koruyarak her şey dahil sistemde bulunan akşamüzeri ve öğlen saatleri verilen yiyecekler tatlıların her şey dahilden çıkarılması içki çeşitliliğinin azaltılması ultraluxher şey dahil sistemlerindeki içecek ve yiyeceklerin ala carterestouratlarda ücretli veya voucher sistemi ile satılarak kişi başı harcama arttırılabilir” diye konuştu.

“TÜRKİYE 2023 HEDEFLERİNE ULAŞTI”

Türkiye’nin turizm hedeflerini yakaladığından bahseden Balta, “2023 olumsuzluklara rağmen Türkiye açısından hedeflerini yakaladı çünkü hedef revizesi yapılmıştı. 75 milyar turist ve 65 milyar dolar olan hedefimizi 60 milyon turist 58 milyar dolar gelir hedefimize ulaştık” dedi.

ERKEN REZERVASYONLAR BAŞLADI

Noel sonrası Alman misafirlerin erken rezervasyon yapmaya başladıklarını söyleyen Sanitas SPA & Wellness kurucu ortağı, turizm acentesi Medulux Health&Travel’ın sahibi ve Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Şebnem Akman Balta, “İngiliz misafirlerimiz de ikinci sırada akdenizçanağındaki tesislerimizi Marmarisi yine ziyaret edecekler. Antalya genelinde yine Ruslar sıralamada ilk 3’te olacaktır.Arap misafirlerimiz açısından İstanbul ve Trabzon cazibesini koruyarak misafir sayısı bakımından 2023’e göre yüzde 15 daha fazla misafir ağırlayacağımızı öngörüyorum” diye konuştu.

Kaynak: WOLA