Prof. Dr. Ümit Meriç, “Cemil Meriç büyük bir üslupkar ama ben Ahmet Hamdi Tanpınar’ın üslubuna da aşığım. Cemil Meriç’in üslubunu müzekker Tanpınar’ın üslubunu da müennes bulurum.” dedi.

Vav TV'de Yüzler ve İzler programında Mecit Oyar'a konuk olan Prof. Dr. Ümit Meriç, “Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” kitabını Şerif hoca bana tavsiye etmişti. Her sayfasında tokat yediğim bir kitap olmuştur. O kitabı bitirdikten sonra Tanpınar üzerine çalışma yapmaya karar verdim. Tanpınar’ın bütün eserlerini okudum. Aşağı yukarı 5000 sayfa tutar. Son “Aydaki Kadın” romanı hariç. 5000 sayfadan özellikle romanlarındaki kendisi olduğunu tahmin ettiğim kahramanlarından bir Tanpınar portresi çizdim. O zaman bir müstear isimle doğumunun 75’inci yılında “Tanpınar’a Sevgilerle” diye Zeynep İdrisoğlu’dur mahlasım diyelim. O isimle Nisa Dergisinde çıktı yazım. Sonra elimdeki bütün malzemeyi bu kitapta bir araya getirdim. Tabi Cemil Meriç büyük bir üslupkar ama ben Tanpınar’ın üslubuna da aşığım. Ve onu söylüyorum. Allah rahmet eylesin.

Tanpınar’la ilgili de garip bir tefeül, tevafuk hikayem var. Tanpınar rahmetli Yahya Kemal’le yan yana Rumeli Hisarında yatıyor. Bir gün hem Tevfik Fikret’in mezarını hem de Aşiyan’ı ziyaret ettim. Tanpınar ve Yahya Kemal’e bir selam vereyim diye yokuştan aşağıya indim. Tanpınar’ın mezarının ayak ucunda durdum. Ve dedim ki ey Tanpınar üzerinde kocaman bir mermer var ben istemiyorum ama yapılmış. Mermer kabrin üzerinde beni rahatsız ediyor ama her neyse Ey Tanpınar nasılsın nicesin. Keyfin yerinde midir? Tabi mezardan cevap verecek hali yok. Fakat tam o anda gözüm yokuşun üzerinde durmuş olan kamyonete erişti. Kamyonetin üzerinde huzur organizasyon yazıyor. Hakikaten ürperdim. Huzur romanı malumunuz. Ebediyetin huzurunda diye esere başlık koymuştum. Dedim ki ahirette de huzur dolu bir organizasyonun içerisindesin. Ve bu kadar hızlı cevap aldığım için çok mutlu oldum.

Babam kadar neredeyse severim Tanpınar’ı. Ve Cemil Meriç’in üslubunu müzekker Tanpınar’ın üslubunu da müennes bulurum. Ve hatun kişi olduğum içinde o üsluba aşığım. Dişil anlamda çok güzel bir Türkçe ile yazıyor Tanpınar. Allah rahmet eylesin. Huzur içinde yatsın.” dedi.

Kaynak: WOLA