Bandırma Belediyesi sponsorluğunda Türk Sineması’nın iz bırakan ödüllü yönetmenlerinden Tunç Başaran’ın adına hazırlanan “Ölümsüz Olan Sadece Sevgidir” isimli belgesel film gösterimi gerçekleştirildi.

Senaryo ve kurgusunu Zeynep Bayraktutan’ın hazırladığı belgeselin yönetmenliğini Zeynep Bayraktutan ve Gökhan Kasapoğlu yaptılar. Proje direktörlüğünü Tunç Başaran’ın kardeşi sinema ve tiyatro oyuncusu Meriç Başaran ile yeğeni Pelin Onat gerçekleştirdi.

“Uçurtmayı Vurmasınlar”, “Piano Piano Bacaksız”, “Abuzer Kadayıf”, “Uzun İnce Bir Yol” ve daha pek çok unutulmaz filmleri Türk sinemasına kazandıran kıymetli yönetmen Tunç Başaran vefatının 4. yılında beyaz perdeye gönül vermiş birçok ünlü ismin, ailesinin ve sevenlerinin katılımı ile birlikte anıldı.

Tunç Başaran’ın yeğeni ve belgeselin yapımcısı olan Pelin Onat “Çok duygu yüklü ve gururluyum. Dayım ömrünün son 12 yılını Bandırma’da kentin adeta bir kültür sanat elçisi olarak geçirdi. Deneyimlerini, bilgisini paylaştı. Gençlere yol gösterdi ellerinden tuttu. Bu projenin hayata geçmesine olanak sağlayan Bandırma Belediyesine ve Başkanımız Tolga Tosun’a teşekkürü borç biliyorum. Bu belgesel sevginin ölümsüzlüğüne inanan herkese armağan olsun.” dedi.

Büyük emek ve mesailerle hazırlanan belgesel film gösteriminde;Selma Güneri, Reis Çelik, Ahmet Mekin, Vecdi Sayar, Emin Sivas, Nilüfer Aydan, Murat Pınar Özdemir, Naci Çelik, Şakir Eroğlu ve Meriç Başaran gibi kıymetli isimler yer alırken, yüzlerce seyirci film sonunda büyük ustayı ve belgeseli hazırlayanları dakikalarca ayakta alkışladı.

DUYGU DOLU BİR GECE YAŞANDI

Belgeselin izlenmesinin ardından yapımda emeği geçen isimlere Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun tarafından plaket verildi.

Tunç Başaran’ın kardeşi Meriç Başaran plaket takdiminin ardından “Ben ruhların ölümsüzlüğüne inananlardanım. Abimin ölümsüzlüğünün 4. yıldönümündeyiz. Annemin ve abimin burada bizimle olduğuna inanıyorum.” Dedi.

Tunç Başaran hayatı boyunca başarılarını ve insan ilişkilerini sevgiyle kazanmış biridir. Onun hayata bakış açısını “Kötü Olan Her şey Sevgiye Muhtaçtır” diyerek anlayabiliriz.

Kaynak: İGFA