1861 yılında Niğde’nin Eskisaray Mahallesi'nde yapılan Rum Kilisesi 19 bin 500 kitap kapasiteli ve aynı anda 116 okuyucunun yararlanabileceği kütüphaneye dönüştürüldü.

Tarihi Taş Bina, “Mersin Kent Müzesi” oluyor. Tarihi Taş Bina, “Mersin Kent Müzesi” oluyor.

Yahya Peygamber Kilisesi olarak da bilinen tarihi yapı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Niğde Belediyesinin destekleri ile restorasyon ve konservasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından “Kale 100. Yıl Halk Kütüphanesi” olarak hizmete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, 2023 yılında bakanlığa bağlı hizmet veren kütüphane sayısının 1289'a ulaştığını belirterek, "Son 5 yılda 236 halk kütüphanesi yeniden yapılandırılmış olup 68 halk kütüphanesini iyileştirme çalışmaları devam etmektedir." dedi.

Yazgı, yeni kütüphaneler hizmete sunmak için çalıştıklarını, AVM'lerde, garlarda, havaalanlarında birçok kütüphane yaptıklarını dile getirdi.

Kütüphaneciliğin kendini geliştirdiğine değinen Yazgı, Yahya Peygamber Kilisesi'ndeki gibi yapıların korunması ve gençlere rahat çalışma imkanlarını sağlayacak ortamlar oluşturmanın ana görevleri olduğunu vurguladı.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, 162 yıllık tarihi kiliseyi, Niğde’ye büyük bir kütüphane olarak kazandırmak için Kayseri Rölöve Anıtlar Müdürlüğü ile iş birliği yaparak başlattıkları çalışmaları tamamladıklarını söyledi.

Niğde Belediyesi tarafından hazırlanan projenin Kayseri Koruma Kurulu tarafından geçtiğimiz yıl onaylandıktan sonra Kayseri Rölöve Anıtlar Müdürlüğü’nün yaptığı ‘restorasyon ve konservasyon’ ihalesinin ardından bu yıl inşaat, tesisat ve konservasyon işlerinin tamamlandığını belirten Başkan Özdemir, “Teşhir, tanzim projelerindeki uygulamaları da tamamladıktan sonra peyzaj ve otopark düzenlemelerini de bitirdik ve tarihi Rum Kilisesi’nin Niğde’nin ana kütüphanesi olarak açılışa hazır hale getirdik” dedi.

Kaynak: WOLA