İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Basmane'deki tarihi Bıçakçı Han’da Arı ve Arıcılık Posta Pulları sergisi açıldı. 100 ülkeye ait 600’ün üzerinde pulun yer aldığı sergi 13 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.

Arıcılığa desteklerini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Arıcılık Araştırma Merkezi’nden Ziraat Mühendisi Mustafa Kösoğlu’nun özel koleksiyonunu kapsayan Arı ve Arıcılık Posta Pulları sergisi açıldı.

Sergi, 13 Ekim tarihine kadar Basmane’deki Bıçakcı Han’da ziyaret edilebilecek. 

Hayatındaki önemli günlerden biri olduğunu belirten serginin koleksiyoncusu Mustafa Kösoğlu, “Bu sergi sadece puldan oluşmuyor, birçok eski malzeme de var. Bu serginin gelecek nesillere aktarılması önemli” dedi. 

Sergide 100’e yakan ülkeden 600’ün üzerinde pul sergileniyor. Arının en önemli gen kaynağı olan Anadolu, beş ırk ve eko tipinde ana vatan kabul ediliyor. Sergiyle arıya dikkat çekerken ülkenin bir kültürünü eski malzemeler eşliğinde sergileyerek toplumla paylaşılması hedefleniyor.

Sergide çeşitli okullardan 10-14 yaş aralığındaki öğrenciler ve Robert Kolej’den gelen öğrenci ve öğretmenlerle birlikte Arı Aşkına Tozlaştırıcı Arılar Çalıştay’ı da yapılıyor.

Kaynak: igf