İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin değerli bağışlarıyla hayata geçirilen 400.000 TL değerindeki Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü bu yıl deprem bölgesinde çalışmalar yürütecek Atta Festival ve Mordem Sanat’a sunuluyor.

Atta Festival, İKSV’nin ödül desteğiyle deprem bölgesinde yaşayan genç oyuncularla yeni bir çocuk oyunu üretecek.

Mordem Sanat’ın deprem bölgesinde gençlik ve çocuk tiyatrosu alanında çalışacak genç tiyatroculara yönelik yürüttüğü atölye çalışmaları da ödül kapsamında desteklenecek.

ATTA FESTİVAL’İN YENİ OYUNU KABUK DEPREM BÖLGESİNDE ÜRETİLECEK

Atta Festival, deprem bölgesinde yaşayan genç oyuncularla birlikte yeni bir çocuk oyunu üretecek. Kabuk isimli oyun 2023 Ekim ayında başta Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Malatya olmak üzere depremden etkilenen illerde sahnelendikten sonra Kasım ayında 27. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında İstanbul’da seyirciyle buluşacak.

El ele vermenin gücüne dair şiirsel bir performans olan Kabuk, uzak diyarlardan gelen, uyku tutmayan üç kardeşin, keşfettikleri dev bir deniz kabuğu aracılığıyla çıktıkları sürprizlerle dolu yolculuğun hikâyesini anlatacak.

Semih Ali Aksoy’un yazıp yöneteceği oyunun yapımcılığını Atta Festival ve festivalin kurucusu Hakan Silahsızoğlu üstleniyor.

MORDEM SANAT’IN ADIYAMAN, KAHRAMANMARAŞ VE HATAY’DAKİ ATÖLYE ÇALIŞMALARI DESTEKLENECEK

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün bir bölümü ise, gençlik ve çocuk tiyatrosu alanında çalışacak genç tiyatroculara yönelik çalışmalar yürüten Mordem Sanat’ın Adıyaman, Maraş ve Hatay’da yürüteceği atölye çalışmalarını desteklemek üzere kullanılacak.

Mordem Sanat, İsveç Enstitüsü'nün Creative Force Programı kapsamında, Kadir Has Üniversitesi (İstanbul), K2 Urla Nefes Alanı (İzmir) ve Unga Klara (Stockholm) işbirliğiyle “ACT-Sanatsal Özgürlük ve Türkiye’de Sanat Alanında Çocuk ve Gençlik Perspektifi” başlıklı projesi kapsamında atölyeler düzenliyor.

2017 yılında Diyarbakır’da farklı sanat dallarında sürdürülebilir çalışmalar yürüten sanatçılarla kolektif olarak kurulan Mordem Sanat ve Ekolojik Yaşam Derneği, farklı kültürlerin sanat disiplinlerini tanımak, kaynaştırmak, ortaklaştırmak ve kolektif bir hafıza oluşturmak için sanatın birçok alanına dair gösterim, performans, panel ve seminerler, uluslararası solo festivaller, film festivalleri, sergi ve konserler gerçekleştiriyor.


GÜLRİZ SURURİ-ENGİN CEZZAR TİYATRO TEŞVİK ÖDÜLÜ HAKKINDA

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin değerli bağışlarıyla hayata geçirilen ödül, 2018’den bu yana her yıl üretimleriyle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla tiyatromuzun gelişimine katkıda bulunan tiyatro topluluklarına veya kişilere veriliyor.

İKSV, çağdaş tiyatromuzun gelişiminde büyük katkıları bulunan iki usta ismin adına verilen bu ödül aracılığıyla, genç tiyatro topluluklarını ve sahne sanatları alanında üretim yapan sanatçıları destekleyerek, Türkiye’de bu alanda yeni ve nitelikli yapımların gerçekleşmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. 2018 yılından bu yana
22 tiyatro topluluğu bu ödülle desteklendi.

Ödülün, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in başkanlık ettiği seçici kurulu, çevirmen ve tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi, oyuncu Selçuk Yöntem, oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran ve oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat’tan oluşuyor.

Editör: Feridun Özbek